KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hamidullah Rizazade: Afganistan’da Kim Dost Kim Düşman?

Hamidullah Rizazade: Afganistan’da Kim Dost Kim Düşman?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
170 0

Afganistan hükümeti ile Taliban örgütü arasındaki barış görüşmeleri ve süreci kuşkusuz son yılların en tartışmalı ve önemli konuların başlığı olmuştur. Bir yandan ABD’nin daimi temsilcisi Khalilzad’ın çabaları diğer yandan ise bölge ülkelerinin dışişleri bakanları düzeyindeki girişimler ne hikmetse bir türlü sonuca varılmamıştır. Üstelik barış masasında oturan Talibanlar geçen hergün saldırılarının dozunu artmışlardır. Bu tepkiye seyirci kalan Gani hükümetinin biçareliği Afganistan’da yaşayan Türk halkının özellikle Taliban örgütünün Güney Türkistan bölgesine yerleştirme politikasıyla beraber tedirginliğe yol açmıştır.
Eylül 2001 tarihinde Amerika’ya yapılan terör saldırıları sonrası Afganistan’a resmen giren ABD ve müttefik devletlerin ve bu devletlerin desteği ile Almanya’nın Bon kentinde alınan kararlar neticesinde Afganistan’da geçici bir hükümetin kuruluşu kararına varılmıştır. Kuşkusuz geçici hükümet döneminde ve Karza-i hükümetlerinde ve daha sonra Gani hükümetlerinde kilidi rol oynayan kuzey Türk halkının hakları vaat edildiği şekilde verilmemiştir. Aksine Türk halkı, hükümetin seviyesizce politikaları sonucunda parçalanmış ve bir birine çeşitli bahanelerle düşman gözü ile bakmalarına neden olmuştur. Bu biçim tehlikeli oyunlar halen hükümet tarafından devam etmektedir. Seçim öncesi kuzey Türk halkının temiz oyunu alabilmek için vaatte bulunan bakanlıklar, valilikler, elçilikler vb. görevler seçim sonrası dönemde ya unutuluyor yada verilmiyor. Hakkını almak için mücadele eden Türk halkı hükümet tarafından çeşitli şantajlarla susturulmaya çalışılmıştır. Haklı mücadeleye devam edince ya Taliban örgütü ortaya boy göstermiştir yada hükümetin bölgeye yapması gereken ekonomik ve askeri imkanlar kesilmiştir.
En son seçimlerde Gani ile girmeyen Türk halkı Abdullah Abdullah ile yoluna devem etmiştir. Ancak az farkla kaybeden Abdullah “Barış Şurası” başkanı olmuş ve yardımcılığına da Türk halkından Doktor Babur Farahman getirilmiştir. Kuzey Türk oyuyla bu makama gelen Abdullah da Türk halkını unutarak kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeye başlamıştır.
Mareşal Raşit Dostum bu süre dilimi içerisinde hem siyaset hemde sosyal alanlarda arka çıktığı bazı şahsiyetlerin saf değiştirmeleri de haylı üzücü olmuştur. Dolaysıyla Kuzey Afganistan halkı bir taraftan hükümetin çeşitli oyunlarıyla mücadele ederken diğer yandan ise Taliban belasıyla de uğraşmaktadırlar. En acı vericisi ve zor olan tarafı da içerdeki muhbirlerle mücadele etmektir. Bu bağlamda kim dost ve kim düşman kestirmek gerçekten zordur…!

Hamidullah Rizazade Kafkassam Güney Türkistan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir