KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Hamaney’den İranlılara seçimleri boykot çağrılarını dikkate almayın uyarısı

Hamaney’den İranlılara seçimleri boykot çağrılarını dikkate almayın uyarısı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
269 0

İran Dini Lideri Ali Hamaney bugün, İranlılardan, cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak için başvuru yapan bazı isimlerin veto edilmesinin ardından Haziran ayında yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot çağrılarını görmezden gelmelerini istedi.

Hamaney’in resmi Instagram hesabında yer alan bilgilere göre milletvekilleri ile video konferans aracılığıyla yapılan toplantıda konuşan Hamaney, “Boykot çağrısı yapanları ve sandık başına gitmenin bir anlamı olmadığını, seçimlere kimsenin katılmaması gerektiğini söyleyenleri görmezden gelin” dedi.

İran’da cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylarına ilişkin yayınlanan son liste, ülkenin farklı kesimleri tarafından yoğun tepkilere neden olurken cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmak için başvuru yapanların adaylıklarının uygun olup olmadığını değerlendirme konusunda geniş yetkilere sahip olan Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin (AKK) rolüne ilişkin yeni bir eleştiri dalgasına yol açtı.

Öte yandan İran devriminin lideri Humeyni’nin torunu Hasan Humeyni, AKK’nin vetolarını eleştirdi. Vetoları, ‘devrimin köklerini baltalamak’ olarak niteleyen Humeyni, “Bu seçimlerden çıkan hükümet sorunları çözemeyecektir” ifadelerini kullandı.

Humeyni Vakfı’na bağlı Cameran sitesinin haberine göre Humeyni yakın çevresiyle yaptığı görüşmede, bu durumun nizamın meşruiyetini tehlikeye atacağı uyarısında bulundu. Humeyni ayrıca vetoların ‘İran İslam Cumhuriyeti’ne ve devrime karşı bir adım’ olduğunu söyledi.

Seçimlere katılmalarına onay verilen adayları, adaylıklarını geri çekmeye çağıran Humeyni, “Onların (adayların) yerinde olsaydım adaylıktan çekilirdim” şeklinde konuştu. Humeyni, “Efendiler bir anlığına cüppelerini çıkarsınlar. Sadece kısa bir süreliğine. Bu halde yaptıklarını kabul edebilecekler mi?” diye ekledi.

Humeyni’nin torununun cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması bekleniyordu, ancak ofisine yakın kaynaklara göre Hamaney’in buna sıcak bakmaması nedeniyle Humeyni bu düşüncesinden geri adım attı.
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir