KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Hamaney Azerbaycan sınırındaki askeri tatbikatları savundu

Hamaney Azerbaycan sınırındaki askeri tatbikatları savundu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
303 0

İran dini lideri Ali Hamaney, ülkesinin Azerbaycan sınırı yakınında askeri tatbikat düzenleme kararını savunurken, diğer yetkililer bu adımı İran’ın düşmanı Azerbaycan ile İsrail arasındaki yakın bağlarla ilişkilendirdi.

Bloomberg’in haberine göre, Hamaney, “Yabancı orduların kendi çıkarlarını korumak için bölgedeki askeri varlığına izin verilmemelidir” diyerek, isim vermeden İran’ın İsrail le rekabete bağlı askeri tatbikatlara başlayacağını belirterek, kuzeybatısındaki bölge ülkelerine değindi. Hamaney, Ortadoğu’da yabancı güçlerin varlığının ‘yıkım kaynağı’ olduğunu belirterek, komşu ülkeleri bağımsız kalmaya ve birlik olmaya davet etti.

İran, Azerbaycan’ın, tartışmalı Dağlık Karabağ bölgesi nedeniyle geçtiğimiz yıl Ermenistan’la girdiği savaşta kazanımlar elde etmesine yardımcı olan insansız hava araçları ve diğer yüksek teknolojili silahlar satan İsrail ile ilişkilerinden endişe duyuyor. Geçtiğimiz Cuma günü, İran Kara Kuvvetleri Komutanlığı, ülkenin kuzeybatısında yer alan Azerbaycan sınırına yakın bir bölgede askeri tatbikat düzenledi. Tatbikat, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in İran’ın daha önce sınırda düzenlediği tatbikatlara gösterdiği tepkinin ardından gelmesi dikkati çekti.

İran devlet televizyonu, Hayber Fatihleri ismi verilen tatbikatın İran’ın kuzeybatısında başlatıldığını bildirdi. Haberde, tatbikata katılan tank ve zırhlı araçların görüntüsünün yanı sıra, helikopterlerin hedeflediği yerler de gösterildi.

Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Kiyomers Haydari, “İyi komşuluk ilişkilerine saygı duyuyoruz ancak bölgede Siyonist rejim unsurlarının ve DEAŞ’dan kalma teröristlerin varlığına müsamaha göstermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

İranlı yetkililer, son birkaç gün içinde, Azerbaycan ve İsrail arasındaki askeri işbirliği de dahil olmak üzere yakın ilişkiye dolaylı bir atıfta bulunarak, sınırları yakınında herhangi bir İsrail varlığını reddettiklerini yineledi. Geçtiğimiz Pazartesi günü Anadolu Ajansı’na (AA) röportaj veren Aliyev, İran’ın Azerbaycan sınırına yakın askeri tatbikat yapmasını şaşırtıcı bulduğunu söyledi. Tatbikatın egemen haklarını olduğunu da sözlerini ekleyen Aliyev, “Neden şimdi ve neden bizim sınırımızda?” sorularını sordu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade Aliyev’in İran’la ilgili açıklamalarına ilişkin, “İki ülke arasında iyi ve saygılı ilişkiler mevcutken ve iki taraf arasındaki olağan iletişim kanalları en üst düzeydeyken bu şekilde açıklama yapılması şaşırtıcı” ifadelerini kullandı. İran’ın, sınırları yakınında Siyonist rejimin varlığına müsamaha göstermeyeceğini söyleyen Sözcü, bu bağlamda kendi ulusal güvenliği için gerekli gördüğü her türlü tedbiri alacaklarını vurguladı.
şarkulavsat

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir