KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Halil İbrahim Ünver’in helikopter kazası ve Türk savunma sanayisine suikast!

Halil İbrahim Ünver’in helikopter kazası ve Türk savunma sanayisine suikast!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 9 dk okuma süresi
614 0

Dün kadim dostlardan araştırmacı yazar Serdar Bozdoğan’ı birkaç arkadaşımla birlikte ameliyat olduğu Ankara Akay hastanesinde ziyaret ettiğimiz esnada tv kanalları Otokar’ın yönetim kurulu başkanvekili Halil İbrahim Ünver’in bindiği helikopterin düşmesi sonucu hayatını kaybettiğini alt yazı olarak geçiyordu. 27 Mart 1914 yılında kullandığı uçakla Şam`da düşerek şehitlik mertebesine ulaşan ilk Türk Hava Şehidimiz Fethi Bey’den günümüze yüzlerce hava şehidimiz kervanına Halil İbrahim Ünver’de katıldı. Ruhu şad mekânı cennet başımız sağ olsun. Medyada yer alan ilk bilgilere göre Halil İbrahim Ünver’e ait Ünver Havacılık adına kayıtlı, TC-HYU kuyruk tescilli helikopter, Kartal’dan Sefaköy’e gidiyordu. Helikopterin yıldırım isabet etmesi sonucu düştüğü iddia edildi.(1) Ölümünün suikast sonucu olduğuna inanıyorum. Nedenlerine gelince; birincisi merhum Ünver’in, Otokar bünyesindeki kritik savunma sanayi projelerini yürüten isim olması. İkincisi Tahrandaki İran Rusya ve Türkiye liderlerinin bir araya geleceği zirve öncesinde Türk devletine uluslararası şer güçleri tarafından mesaj verilmek istenmesi.

Ünver ailesi aslen Aydınlı. Ailenin büyüğü Halil Efendi medrese tahsillidir ve Din İşleri ve Vakıflar Bakanlığı olarak bilinen Şeriye ve Evkaf Vekaleti’nce, Osmanlı Amirali ve haritacısı Piri Reis kitabında “Bodurum” olarak zikrettiği Bodrum’un Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan, 1901-1902 yıllarında 2. Abdülhamit döneminde yaptırılan, Adliye Camisi’ne imam hatip olarak atanır. Aydınlıoğlu Molla Halil ismiyle tanınır ve birde ve Mustafa isminde bir biraderi vardır.(2) Aydınlıoğlu Molla Halil, o tarihte Bodrum Müftüsü Hopalı Mehmed Hilmi Efendi’nin kızı Zeynep Hanımla evlenir.(3) Günümüzde Bodrum’da ‘Müftü Hilmi Konday’ sokağı var ve aile üyeleri halen Bodrum’da ikamet ediyor. Zeynep hanımın abisi cesurluğu, kabadayılığı ve güçlü bir vücuda sahip oluşuyla tanınan Hasip Konday, Kuvayı Milliye mensuplarındandır. Yetmişbeş kiloluk iki şeker çuvalını koltuğuna alarak, taşıdığı söylenir. Aydınlıoğlu Molla Halil ve Bodrum Müftüsü Hopalı Mehmed Hilmi Efendi’nin kızı Zeynep Hanımın evliliğinden Halil İbrahim Ünver’in babası İzzet Ünver 1909’da doğar. İzzet Ünver dayısı Hasip Konday’ın yanında terzilik mesleğini öğrenir. Bir süre İstanbul Beyoğlu’nda gayri Müslüm terzilerin yanında çalışır ve kendisini Dimitri olarak tanıtır. Paris’e gider ve Rumca’dan sonra Fransızca öğrenir. Paris’te iki sene kalan İzzet, gündüz bir terzinin yanında çalışırken, akşamları da akşam sanat okulunda terzilik eğitimini alır.

Paris’te bulunduğu yıllarda Fransa’ya gelen Türklerin iş bulmasında ve yerleşmesinde hep onun adı geçer. Paris’ten sonra İngiltere’ye geçer ve Londra’da bir süre kalır. İzzet Ünver 24 yaşında İstanbul’a döndüğünde Atatürk Cumhurbaşkanı, İsmet İnönü Başbakan ve o dönemde Ankara bürokrasisinin kıyafetlerinin bir kısmı Fransa’dan geliyor bir kısmını da ermeni bir terzi dikmektedir. 1963 yılına kadar Ankara bürokrasisinin terzisi olması dışında Ortadoğu ülkelerinin birçoğunun da devlet başkanlarını giydiren ve “ünlülerin terzisi” olarak isim yapan İzzet Bey, İsmet İnönü ve Adnan Menderes’in de terziliklerini yaparken aynı zamanda her ikisinin de yakın dostluğunu kazanır. İngiliz kumaşından bir takım elbise diktirmek iyi bir devlet memurunun aldığı maaşın karşılığı olduğu dönemde, 1953-54 yıllarında Magirus Deutz firmasının temsilciliğini alır. 1967’de 25 kişilik küçük otobüsü yaparak yeni bir ilke imza atar. 1968’de ilk olarak Türkiye’de Frigorifik tır kasasını yapar. Hayatı boyunca durmaksızın çalışan, döneminin en ünlü terzisi olan, 1963’te ilk Otobüsü, 1968’de ilk midibüsü ve ilk frigorifik kasayı, 1974’te ilk minibüsü, İlk tır çekicisi ve römorkunun üretimini yapan İzzet Ünver ‘OTOKAR’ şirketinin de kurucusu.(4)

İşte dün hayatını kaybeden Halil İbrahim Ünver böyle bir aileden geliyor ve böyle bir babanın çocuğu. Ünver 5.03. 1950 İstanbul doğumlu. Yükseköğrenimini Almanya’da Ulmer Teknik Yüksek Okulunda tamamladı. Ünver Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanıydı. 1963’te Koç Grubu ile ortak olan Ünver ailesi, halen Otakar’ın yüzde 25’ine sahip. Yüzde 30’u halka açık olan şirketin yüzde 45’i ise Koç Grubu’nun.(5) Helikopter kazasında hayatını kaybeden Otokar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Halil İbrahim Ünver’in 49 yıl önce denizde ölümden dönmüştü. İlk uğradığı suikast girişimi demek daha doğru olur. Halil Ünver, 19 yaşındayken 1969 Aralık’ta bindiği deniz motorunun infilak etmesi sonucu yaralanmıştı. Baba İzzet Ünver ve anne Ferha Ünver de o tarihte gazeteye teşekkür ilanı vermişti. Halil Ünver’de kaza sonrası oluşan yanıkları tedavi eden Kasımpaşa Devlet Hastanesi plastik cerrahına ve hemşirelerine ilanla teşekkür etmişti.(6) 1996’da Türkiye’de kurs görüp lisans alan ilk helikopter pilotunun, helikopter kazasında ölmesi sizce de garip değil mi?

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 1963’ten bu yana kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun özel çözümler sunuyor. Sakarya’daki 552.000 m²’lik alana kurulu fabrikada 2000’den fazla çalışan mevcut. Otokar’ın en dikkat çeken ve son zamanlarda ön plana çıkan faaliyetlerinden biri de, yerli savunma sanayii ürünleri üretmesi. Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Eurosatory 2018’de OTOKAR’a ait TULPAR Hafif Tankı ilk kez sergilendi. Otokar, toplu taşımacılık alanında otobüs, nakliye ve lojistik sektörü için semi-treyler ve hafif kamyon, savunma sanayii için tekerlekli zırhlı ve paletli zırhlı araçlar üretiyor. Yüzde yüz Türk sermayeli bir şirket olan Otokar, bugün otomotiv ve savunma sanayiinde fikri mülkiyet hakları kendisine ait ürünleri ile yer alıyor. Türkiye’de otobüs sektöründe ve savunma sanayii kara araçlarında lider olan Otokar, Türkiye’nin milli ana muharebe tankı ALTAY Dönem-1’de ana yükleniciliği üstlenmişti.(7) Türkiye’nin en büyük ve en deneyimli özel sermayeli savunma sanayii şirketi Otokar, 3/4 tondan 60 tona kadar uzanan; 4×4’ten 8×8’e, paletli zırhlı araçlara kadar farklı tip ve versiyonlarda araçlar ve Otokar tasarımı kule sistemleriyle Türkiye’nin kara sistemleri üreticisi konumunda. Otokar’ın askeri ürünleri Türkiye dahil 30’a yakın ülkede 40’tan fazla farklı kullanıcıda aktif olarak kullanılıyor. Türk mühendislerce Türk işçisinin emeği ile üretilen, geniş ürün gamından, üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra balistik ve mayın korumasına sahip ARMA, COBRA II, KAYA II, COBRA zırhlı araçlarını ve kule sistemlerini Türk savunma sanayiinin ulaştığı seviyeyi, yurtdışında başarı ile tanıtıyor.(8) Halil İbrahim Ünver’in neden hedef seçildiği belli değil mi?

​​​​Bakınız:

1- https://tr.sputniknews.com/yasam/201809061035080170-bostancida-helikopter-dustu/
2- http://dergipark.gov.tr/download/article-file/258455
3- http://www.johschool.com/Makaleler/391611730_18.%20459-536..pdf
4- http://www.bodto.org.tr/news_detail.php?id=74989&lang=tr – http://www.maksutbalmuk.com.tr/gungoren-izzet-unver-lisesinin-kapatilmasini-kiniyoruz.html
5- http://www.internethaber.com/helikopter-kazasinda-olen-halil-ibrahim-unver-kimdir-1901193h.htm
6- https://www.haberler.com/istanbul-daki-helikopter-kazasinda-unlu-is-adami-11211449-haberi/
7- https://www.otokar.com/tr/kurumsal/otokar-hakkinda/hakkimizda
8- https://www.otokar.com/tr/kurumsal/haberler/eurosatory-2018
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir