KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hafter’den Kasım Süleymani çıkar mı

Hafter’den Kasım Süleymani çıkar mı

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 4 dk okuma süresi
279 0

General Hafter ateşkes anlaşmasını imzalamadan Rusya’yı terk etti
Erdoğan ile Putin’in biraz da emrivaki çağrısıyla Libya’da ateşkes anlaşması yapılması konusunda Moskova’da taraflar bir araya gelmişti. Gergin bir atmosferde başlayan görüşmelerde uzlaşıya varıldığı ifade edilen taslak metnini Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac imzalamış, Libya Ulusal Ordusu lideri General Halife Hafter ise bu sabaha kadar mühlet istenerek masadan kalkmıştı. Hafter geceden sabaha kadar kendi destekçisi devlet ve gruplar ile yürüttüğü gece diplomasisi sonunda metni imzalamadan sabahIn erken saatlerinde Moskova’dan ayrıldı.

Hatırlanacağı gibi Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Libya’da ateşkes anlaşması yapılmasına dair çağrısı üzerine Türkiye ve Rusya heyetleri başta olmak üzere Moskova’da görüşmeler başlamıştı. Türkiye’yi görüşmelerde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Hulusi Akar temsil ederken Rusya’yı ise Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu temsil etti.

Heyetler arasında dün devam eden görüşmelerde Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac ateşkes anlaşmasının taslak metnini imzalayarak arabulucu ülkeler Rusya ve Türkiye’ye teslim etti. Halife Hafter ise arabulucu ülkelerden sabah saatlerine kadar süre istemişti. Hafter’in taslak metni inceleme için talep ettiği süre zarfında Bir çok gizli görüşmeler yaptı ve bu ilginç bir olay yaşandı. Hafter, kendi heyetiyle birlikte gece 3 sularında Moskova’dan ayrılarak Libya’ya döndü. Hafter, Moskova’dan ayrılışını Trablus’un güneyinde 2 taraf arasında baş gösteren çatışmalar olduğunu vurgularken gece yarısı döndüğü ülkesinde ‘zafer ve kararlılık’ açıklamalarında bulundu.

Ortadoğu’da yayın yapan bir televizyon kanalına konuşan Hafter’in heyetinde bulunan bir kişi Hafter’in anlaşma taslağını incelediğini fakat Hafter aleyhinde birçok kararlar bulunduğu için Hafter’in anlaşmayı imzalamadığını söyledi.

Hafter tarafı bundan sonraki süreçte Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile görüşmelere devam edip etmeyeceği konusunda henüz bir açıklama yapmadı. Hafter üzerinden Afrika’da Kasım Süleymani figürü oluşturmaya çalışılacağı anlaşılmaktadır. Türkiye Suriye’de yaptığı yanlışları Afrika’da yapmama konusundaki kararlılığını Libya’ya gönderdiği asker ile gösterdi. Şimdi bir taraftan Hafter ile temas kurarken diğer taraftan da Libya’da güvenliği sağlamak için operasyonlara başlamalı ve NATO nun bölgeye girmesine gerek kalmadan ateş kesi temin etmelidir. Hafterden Kasım Süleymani çıkarmak isteyenlere de hem Hafter ve hem de Türkiye müsaade etmemelidirler.
Kafkassam Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir