KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gürcistan
  4. »
  5. GÜRCİSTAN’DA İKTİDAR PARTİSİ’NİN SEÇİM ZAFERİ

GÜRCİSTAN’DA İKTİDAR PARTİSİ’NİN SEÇİM ZAFERİ

Zaza Tsurtsumia Zaza Tsurtsumia - - 2 dk okuma süresi
316 0

Resmi olmayan sonuçlara göre, Gürcü is adamı ve eski başbakan Bidzina İvanişvili’nin 2012 yılında kurduğu Gürcü Hayali Partisi ülke genelinde oyların yüzde 54 alarak 150 sandalyeli parlamentoda çoğunluğu elde etmiştir.
​ Ülke genelinde 3 milyon 513 bin seçmenden oy hakkını yüzde 51 kullanmıştı. Gürcistan Televizyonu Birinci Kanal ve İmedi TV tarafından yaynlanan çıkış anketlerine göre, seçmenlerin yüzde 54 Gürcü Hayalı lehine oly kullanarak yüzde 19 Gürcistan eski Cumhurbaşkanı ve halihazırda Ukrayna’nın Odessa Valisi Mikheil Saakaşvili’nin anamuhalefet Birleşik Ulusal Hareketi aldı. Parlamentoya girecek olan üçüncü partisi Gürcistan Yurtseverler Birliği yüzde 5 seçim barajını aşabildi.
​Gürcistan parlamentosunda yer alacak olan 150 milletvekilinden 77’i partiler listesi ile seçilirken 73 milletvekili de Gürcistan ilçelerinden ayrı seçim listesi ile seçilmektedir. Gürcü Hayali Partisi’nin tek sandalyeli ilçe seçimlerini de kazanarak parlamentoya toplam 90 milletvekili çıkarabileceğini beliritilmektedir.
​Parlamento seçimleri resmi ve nihai sonuçlarının ilerleyen saatlerde Gürcistan Merkezi Seçim Komisyonu tarafından açıklanacağını beklenyor.
​Siyasi uzmanlar, Gürcü Hayalı Partisi’nin 2012 yılından bu yana gerçekleştirmekte olan Avrupa Birliği ve NATO üyeliği süreci hızlandırarak Rusya Federasyonu ile de yapıcı dialog sürecine girebileceğini ifade etmektedirler. Gürcü Hayalı Partisinin 2012-2016 yıllarındaki iktidarı döneminde Gürcistan’a Avrupa Birliği’ne vizesiz seyahat yolu açılmıştır. Zaza Tsurtsumia/kafkassam/tiflis

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir