KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gürcistan
  4. »
  5. Gürcistan Politikasındaki Stratejik Eksiklik Giderilmelidir

Gürcistan Politikasındaki Stratejik Eksiklik Giderilmelidir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
466 0

Türkiye ve Azerbaycan’ın Gürcistan politikasi stratejik ve taktik bakımdan ciddi eksikler barındırmaktadır. Malesef her iki ülkenin Borcalı ve Ahıska Türklerine ilişkin politikaları bana Ankara’nın son 30 yıldaki Türkmen yaklaşımını hatırlatıyor. Ankara ve Bakü yönetimleri bölgeni gercek anlamda güvenlik ve refah ortamına cevirmek, Gürcistan’ın stratejiki müttefik olarak kalmasını sağlamak ve ümumen Güney Kafkasya’da stratejik dengeni geri dönülmez bicimde kendi çıkarlarına daha uyumlu hale getirmek istiyorlarsa Gürcüstan’daki Türkler konusuna yönelik akılcı bir politika yürütmelidirler. Bu politikanın ana felsefesi ise Borcalı ve Ahıska Türklerinin Gürcustan toplumuna gercek manada entegre olmasını sağlamak olmalıdır.

Bu entegre etme Borcali ve Ahiska Türklerini Gurcustan’ın toplumsal, ekonomik, siyasal ve bürokratik alanlarında hakk ettigi yeri alması biciminde gerceklesmelidir. Ahıskalılar baglamında ilk öncelik, onların Gürcüstan’a ana vatanları Ahıskaya dönmesini saglamaktır. Gürcustan’daki Azerbaycanlılar icin ise bu gunku öncelikli hedef devlet dili Gürcüceni öğretmektir. Bu manada Turkiye Azerbaycan’ın Tiflis yönetimin destegini saglayarak Gürcistan’da adeta bir eğitim seferberligi başlatması gerekmektedir.

Bu hedef gercekleşirse Gürcistan’daki Türkler Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan isbirliginin emniyet suhabı olur. Doğru bir strateji ile Gürcustan’ın da ülkedeki azınlıkları sisteme entegre etmenin kendi bekası ve tutdugu Avrupa yolu için hayatı oldugu anlatılmalı ve gerekenler sürece AB’nin fonları da eklenerek gercekleşmelidir.
Bu hem Gürcistan için Azerbaycan ve Türkiye ile kurdugu isbirliginde ne kadar samimi olduğunun testidir, hem kendi toplumunu AB’ye hazırlamak için gereklidir, hem de Rusya ve İran’ın bu azınlıklar üzerinden oyun kurma imkanlarını minimize etme için stratejik zorunluluktur.
Aksi halde biz daha çok defa Rus askeri birliklerinin Gürcustan üzerinden Ermenistan’a gitmesini izlemek zorunda kalacağız….Dr Nazim Cafersoy

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir