Kurtları seven Rus işadamı, Türklerin desteği sayesinde internetin yıldızı oldu

AVRUPA KOMİSYONU BAŞKANININ MEŞRUİYETİNİ TARTIŞABİLİRİZ… AMA ŞİMDİ DEĞİL!

ABD yeni savunma sekreter vekili Mark Esper

Esper: F 35 tam kapasite kullanılamayacak

Gürcistan Pandora Kutusunu mu Açmış?

Gündem, Gürcistan 22 Haziran 2019
182

20 Haziran 2019 tarihinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki eski Gürcistan Parlamentosu’nda başlayan Ortodoks Parlamentolararası Meclisi’nin genel kurulunda Rusya’dan katılan milletvekil Sergey Gavrilov konuşma yapmış ve ona öfkelenen halk Rustaveli Caddesi’ndeki eski parlamento binasını kuşatarak büyük ölçekli protesto eylemi düzenlemiş ve eylem esnasında protestocular ve güvenlik gücü arasında yoğun çatışmalar yaşanmıştır. Eylemciler Gürcistan Parlamentosu Başkanı Irakli Kobakhidze, İçişleri Bakanı Giorgi Gakharia ve Gürcistan Devlet Güvenlik Servisi yönetiminin istifasını istemiştir. Bugün Kobakhidze görevden istifa ettiğini açıklarken ve eylemler devam etmektedir. Buna karşı Rusya da Gürcistan’a tepki olarak Rusya-Gürcistan arası uçuşları yasaklamıştır.
Gerçekten de bu kargaşanın ortaya çıkmasına yönelik ortam Gürcistan içinde mevcuttu. Mesela Gürcistan’daki seçimlerde iktidar partisi olan “Gürcü Hayali” birliğinin kazanmasının sebebi de onun yerine geçen alternatifin olmamasıydı. Dış politika konusunda iktidar partisi Rusya ile daha yumuşak ilişkileri isterken muhalefet partisi ise Rusya’ya karşı sert tutumu benimsiyor. Ama iç politika konusunda ise iki parti arasında büyük fark yoktu. Gürcistan nüfusunun önemli kısmının hayatı Rusya’dan gelen paraya dayandığı için seçmenler doğal olarak “Gürcü Rüyası” birliğini tercih ederdi. Böylece Gürcistan’da “Gürcü Hayali” birliğinin yönetimi 7 yıldır devam etmektedir.
Diğer yandan, halk arasında uzun zamandır devam eden yönetime karşı bıkkınlığın olması da bir gerçektir. “Gürcü Hayali” birliği döneminde Saakaşvili döneminde başlayan reformların hızı yavaşlatılmış ve rüşvetler ve torpiller de bazı yerlerde tekrar yaygın olmaya başlamıştır. Ayrıca Gürcistan’ın hem siyasal hayatında hem de ekonomik hayatında son günlerde ciddi durgunluk yaşamakta ve halkın hükümete karşı hoşnutsuzluğu önemli derecede büyümüş durumdadır. Mutluluk konusunda da Gürcistan’daki halkların hissettiği mutluluk son sıralarda yer almıştır. Böylece bugünlerde Gürcistan’da devam eden büyük ölçekli eylemlerin zemini daha önce hazırlanıyordu.
Bu durumda mecliste Abhazya ve Güney Osetya’nın Gürcistan’dan ayrılmasını açıkça destekleyen Rusya milletvekil Sergey Gavrilov’un konuşmasına izin verilince Gürcistan hükümeti kamuoyu için hassas noktayı kaşınmış oldu ve “Pandora Kutusu”nu açmış oldu. Bir de Rusya’yı kuşatmaya çalışan Batı ülkelerinin de eylemcilere desteği olunca eylem kısa sürede önemli derecede büyümüş ve Tiflis kaosa dönmüştür.
Fakat Gürcistan’daki halkın kimlik yapısındaki ilerleme de bu eylemde görülmüştür. Önceki eylemlerde Gürcüler ve “etnik Gürcü kimliği” ön plandayken son günlerdeki eylemlere Gürcülerin dışında azınlıklar da katılmakta ve bütün katılımcılar eylem esnasında Gürcistan milli marşını söylemiştir. Bu durum Gürcistan genelinde Gürcistan’da yaşayan bütün etnik grupları kapsayan bir “sivil Gürcistanlı kimliği”nin oluşmakta olduğunu göstermektedir.

Keisuke Wakizaka

Yorumlar