Rusiyanın artan aqressiv siyasəti..

MİRZİYOYEV’İN TÜRKİYE ZİYARETİ

YPG Rusya’nın Kapısını niye çaldı

Putin “ikinci SSRİ”-ni necə quracaq?

Gürcistan Marneuli’de sıkıyönetim

Gürcistan 23 Mart 2020
212

Dün Gürcistan’ın Marneuli ilindeki hastanelerden birinde tedavi olunan bir hastada koronavirüsü bulunmuş. Bu nedenle bu gece çoğunlukla Azerbaycan Türklerinin yaşadığı Marneuli ve Bolnisi illerinin giriş ve çıkışları kapatılarak bu iller karantina bölgesi olarak tanımlandı.
Marneuli ve Bolnisi bölgelerine giriş ve çıkışların yanı sıra bölge içindeki trafik de kısıtlandı. İnsanlar yiyecek, tıbbi malzeme ve tıbbi bakıma erişebilecekler. Buna ek olarak, mağazalar ve eczaneler hariç tüm tesisler kapatıldı. Acil ihtiyaç olmadan dükkana ve eczaneye bile çıkışlar yasaklandı.
Virüs bulunan kadının bir kaç gün önce bir yas merasiminde olduğu ve 200-den fazla insanla muhatap olduğu öğrenildikten sonra hükümet böyle bir karar almak zorunda kaldı.
Bu gün öğle saatlerinde Marneuli’yi ziyaret eden Gürcistan Başbakanının Bölgesel Kalkınma Danışmanı Sozar Subari’den açıklama geldi.
Onun sölerine göre, bölgedeki tüm marketler, eczaneler, banka şubeleri ve unlu işletmeler hariç tüm tesisler kapalı.
Subari, Marneuli’de bir grup yerel gönüllü kurulduğunu söyledi: “Her grupta bir doktor var. Ekipler ilk önce daha büyük riskin olduğu bölgelerde ve köylerde teftişler gerçekleştireceklerdir. Gönüllüler ayrıca yaşlılara ve savunmasız kişilere gıda ve diğer temel malzemeleri sağlamaya devam ediyor.”
Günümüzde, koronavirüsün iç yayılma riskinin yüksek olması nedeniyle Marneuli ve Bolnisi bölgelerinde sıkı bir karantina rejiminin uygulandığına dikkat edilmelidir.
Hacı Bekiroğlu
Kafkassam Tiflis

Yorumlar