ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE KUDÜS’ÜN STATÜSÜ

Yörüngesine Girilen ve Hegemonyası Belirsiz Yeni Dünya Düzeninde Türk İstihbaratı İçin Bir Gereklilik: Ortadoğu Münhasır Analiz ve Operasyon Başkanlığı

Rus televizyonu: Türk ordusu Suriye’nin bütünlüğünü koruyor

Nazarbayevin növbəti Qarabağ missiyası

Güney Sudan’da Milyonlarca dolarlık vurgun iddiası

Gündem 30 Eylül 2019
42

Osmanlının hatırası, Zenci Musa’nın Toprakları Sudan hakkında yakın zamanda önemli bir rapor yayımlandı. Raporla ilgili olarak ABD dış işleri bakanlığında resmi olarak bir inceleme yapılacağını açıkladı. Raporda Güney Sudan’daki durumdan faydalanan bir çok devlet ve şirketin var olduğu, iç karışıklıkların arkasında milyonlarca dolarlık petrol ve silah kaçakçılığı iddialarının olduğu ortaya koyulmuş durumdadır. Raporda Çin, Malezya, ABD, Uganda gibi bir çok ülkeden kişi ve kurumlara yer verilmiş durumdadır. ABD California’dan yaklaşık 43 milyon dolarlık bir silah satışının olduğu ,faturanın Kenya ‘da bir firma adına yazıldığı ortaya çıkmış ve şahıs hakkında Kaliforniya Doğu savcılığı tarafından dava açıldığında belirtilmiş durumdadır. Çinli yatırımcıların Devlet başkanının kızı ile ortak şirket kurduğu, ülkede maden işletmeciliği yaptıkları, İngiliz şirketinin generaller ile şirket kurduğu iddialar arasındadır.
Avrupa birliği ve BM harekete geçerek raporda konu edilen şirket ve kişilere acilen yaptırım uygulanması gerektiği, Kara para aklama yasası çerçevesinde kara listeye alınarak Dünya çapında işlem yapılması gerektiği eklenmiştir.
Kafkassam

https://cdn.thesentry.org/wp-content/uploads/2019/09/TakingOfSouthSudan-Sept2019-TheSentry.pdf

Yorumlar