KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Güney Kore’de Ulaşım

Güney Kore’de Ulaşım

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 7 dk okuma süresi
624 0

(한국의 교통)
한국의 교통을 궁금하시는 터키분들에게 교통을 대하여 이 글을 썼습니다. 한국의 버스•한국의 택시• 한국의 비행 등의 사용법까지 알렸습니다. 여러까지 스라이트를 슬퍼보며 한국분들에게도 여쭤보았습니다. 잘 부탁드립니다.
드림 제흐라 부르주 아으단
Kore savaşından sonra savaştan çıkan ve en alt sınırlarını gören Asya’nın çalışkan insanları alt yapı ve ülkenin yeniden yapılandırılması konusunda deyim yerindeyse arı gibi çalıştılar. Her geçen gün gelişmişlik düzeyini daha da arttıran Kore ulaşım konusunda da ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştılar ve çalışmalarını da sürekli sürdürmekteler.
Ulaşımın fazlasıyla geliştiği Güney Kore’de altı farklı ulaşım yöntemi mevcuttur. Bunlar; otobüs, metro, taksi, otomobil, tren ve uçaktır. Kendilerine ait olan ülkenin internetteki ulaşım sayfasından da aldığımız bilgiler doğrultusunda “Kore’nin ulaşımı” hakkında biraz daha bilgi topladık ve bu yazımızı ulaşımın ne düzeylerde olduğunu göstermek istediğimiz için yazdık.
Öncelikle Kore’de iki çeşit otobüs bulunmakta. İlk otobüs şehir içi ulaşım için otobüs iken ikincisi şehirler arası otobüstür, Fakat Kore’de şehirler arası otobüslerde kendi içerisinde ikiye ayrılır. İlki 100 km’ye kadar taşıma gerçekleştiren şehirler arası otobüs olarak adlandırılırken ikincisi 100 km’den daha uzak yerler için olan ekspres otobüstür. Her yerde olduğu gibi önceden bilet ayırttırarak işlem görmektedirler. ‎Şehir içi otobüslerde ücretler Kore parası ile yaklaşık 1,200 Won’dur. Metroların çıkışlarında bulunan ringlerde gideceğiniz yer 10 km’nin içerisinde ise ücretsizken 10 km’den fazla olursa her 5 km’de bir 100 won ücret farkı bulunmaktadır. (Yani karış karış hesaplanan bir sistemleri var.)
En gelişmiş sistemlerinden birisi metro sistemidir. Merkez ve bağlantı şehri Seul olmak üzere başka şehirlere de metro ile ulaşım sağlanabilmektedir. Metro sisteminde merkezde 9 ve diğer şehirlerde ayrı ayrı 4 ve 3 tane metro line’ı mevcut. Ülkede herkesin bir ulaşım kartı var. Hatta bu ulaşım kartlarını şehir kartı olarak düşünebilirsiniz. Çünkü bu kartı marketlerdeki ufak tefek alışverişlerinizde de içerisinde para olduğu taktirde kullanabilirsiniz. Bu kartlar sadece metroda değil otobüslerde de kullanılmaktadır. Tam ücret fiyatı 1,250 won iken gençler için 720 won ve çocuklar için bu ücret 450 Won’a kadar düşmekte. Ücret sistemi şu şekilde işlemekte. Metroya bindiğiniz anda okutturduğunuz karttan 10 km’lik yer için 1,150 won para kesilmekte. Bundan sonra ise indiğiniz metro durağının uzaklığına göre çıkış yaparken bastığınız karttan ya ek ücret kesilmekte ya da 10 km’nin içerisindeyseniz ek ücret kesilmemektedir. Yani metrodan çıkış yapmanız için kartınızı tekrar okuyuculardan geçirmeniz gerekiyor. Aynı sistem şehir içi otobüslerde de geçerli. Araçtan inerken kapı kenarında bulunan kart okuyuculara mutlaka kartınızı okutuyorsunuz. (Ülkede okutmadan inen kimseyi görmedim.) Metro sabah 5.30’da başlayarak gece yarısına kadar seferlerine devam ediyorlar. Metro istasyonlarında kartlara dolum yapan çalışanlar yok ama dolum makinelerinin yakınlarında sizlere yardım etmek için bekleyen ve sosyal sorumluluk puanı toplayan yardımcılar var.
Gelelim taksilere. Ülkede şehir içinde 3 farklı taksi bulunmakta. Taksileri ayırt etmek için farklı renkler kullanılmış. Sarı taksiler genel taksiler olarak bilinmekte ve taksilerin açılış ücretleri 2 km’ye kadar 3.000 won ile başlamakta. Gece yarısı açılış ücretleri %20 zam ile açılmakta. Ama ülkede özel olarak bilinen taksiler siyah taksiler. Siyah taksiler sarı taksilere nazaran biraz daha pahalı. Açılış ücreti 3 km’ye kadar 5.000 won ile olmakta. Yalnız bu taksileri özel yapan taksi şoförlerinin bar kaç yabancı dil bilmesi ya da en azından İngilizceyi iyi bilmeleri. Konforları ise tartışmasız daha iyi. Üçüncü ve son olan taksi biraz daha büyük olan ve taşınacak eşyası olanlardın kullandığı taksiler. Fakat bu taksileri dışarılarda pek göremiyorsunuz özellikle telefon açarak istemeniz gerekmekte.
Her ülkede olduğu gibi dördüncü ulaşım yolu vatandaşların kendi araçları. Araç almanın ve kullanmanın zor olduğu bu dünya da Kore’de almak ve kullanmak zor. Ehliyet konusunda ellerinden geldiğince işi sıkı tutmuşlar.
Beşinci ulaşım aracımız trenler. Trenler Kore’de uçakları saymazsak eğer en hızlı ulaşım araçları. Genellikle tren istasyonu olan yerlerde otobüs ya da metro ile diğer yerlere ulaşım imkânı mevcut. KTX ülkenin en meşhur demir yolu şirketi. Trenlerde yolculuklar fazlası ile rahat. Hatta bazı trenlerde yolcular için karaoke odaları bile var.
Son olarak en hızlı ve biraz da pahalı olan hava yolları var. Ülkede diğer şehirler de olmak üzere 15 tane havaalanı var. Fakat başka ülkelerden özellikle Avrupa tarafından gelen ve ülkenin en büyük havaalanı olan İnchon Havaalanı Seul’e 1,5 saat uzaklıkta bulunan İnchon şehrinde yer almakta.
Dipçe: 1,000 Won = 0.93 $ = 3,4865412 Türk Lirası

Zehra Burcu Ağdan / Kafkassam
Kaynakça
http://terms.naver.com/entry.nhn?docId=3536521&cid=58550&categoryId=58551
http://www.airport.co.kr/daegu/main.do
http://www.letskorail.com/
http://www.seoulmetro.co.kr/kr/index.do?device=PC#3rdPage
https://www.koti.re.kr/index.do
https://www.ktdb.go.kr/www/index.do
http://www.asiae.co.kr/news/view.htm?idxno=2016081815044277163

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir