KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Güney Kıbrıs’ta Enosis Engellenemez!

Güney Kıbrıs’ta Enosis Engellenemez!

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
256 0

Enosis, ’’Megalo İdea’’ düşüncesi çerçevesinde Kıbrıs Ada’sının Yunanistan’a bağlanmasını ifade etmektedir. Enosis ideali son 200 yıldır Rum öğrencilerin bilinçaltına özenle kazınmaya devam etmektedir!

10 Şubat 2017 günü Rum Temsilciler Meclisi’nde alınan ve Kıbrıs görüşme sürecinde krize yol açarak Anastasiadis’in müzakere masasını terk etmesine neden olan ’’Enosis kararı’’ uluslararası kamuoyunda Rum tarafını olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir.

Rum Temsilciler Meclisi uluslararası kamuoyunda oluşan olumsuz havadan kurtularak müzakere masasının yeniden kurulabilmesi için formül arayışı içerisine girmek mecburiyetinde kalmıştır. Rum Meclisi bulduğu formül uyarınca Enosis kararını kaldırmak yerine aldatmaca yeni bir düzenlemeyle yetkiyi Meclis’ten alıp Eğitim Bakan’ına vermek suretiyle bu durumdan kurtulmayı planlamaktadır!

Kıbrıs Türk Halkının, Rum Meclisi’nden beklentisi bu güne kadar Enosis konusunda alınmış ne kadar karar varsa tümünü iptal edip bu anlayışta olmadıklarını uluslararası kamuoyu önünde açıklamasıdır.

GKRY’de Kilisenin onay vermediği hiç kimsenin Eğitim Bakanı olma şansı yoktur! Yeni düzenlemeyle birlikte Enosis Plebisti vb. günleri anma yetkisi artık Eğitim Bakanı’nın, yani Kilise’nin inisiyatifine bırakılmış olacaktır.

Rum Meclisi Kıbrıs Türkünü ”aptal ya da ahmak mı” sanıyor? Eğer bir çözüm isteniyorsa, Rum Meclisi’nin 1964, 1967 ve 2017 tarihli Enosis kararlarını kaldırıp yasaklaması gerekmez mi?

Enosis kararlarını kaldırmak yerine formüle ederek sahip çıkan Rum Meclisi ’’biz üzerimize düşeni yaptık, barış müzakereleri derhal başlamalıdır!’’ demeye hazırlanmaktadır. Sizce Enosis idealine sahip çıkanların barış istemleri ne kadar samimi ve gerçekçidir? Rumların Enosis idealinden vazgeçme gibi bir niyetleri görünmemektedir!

Rumlar, Kıbrıs Türkünü GKRY üniter yapısı içerisinde azınlık olarak görmek istemektedir. Kıbrıs Türkü Enosis idealinde olanlara asla boyun eğmeyecektir! Siyasi eşitlik, garantörlük, AB birincil hukuku, 4 özgürlük ve dönüşümlü başkanlık konuları olmazsa olmazlarımızdır!

Daha birkaç hafta önce Anastasiadis, ’’Kıbrıs Türk tarafı bizden eşitlik beklentisi içerisine girmemelidir, 4 özgürlük, dönüşümlü başkanlık ve siyasal eşitlik gündemimizde yoktur. Garantörlük asla kabul edilemez, derhal kalkmalıdır’’ demedi mi?

Rumlar Enosis ülküsüne sımsıkı sarılarak bir taraftan hidrokarbon kazıları için anlaşmalar yapmaya devam ediyor! Diğer yandan GKRY üniter yapısı içerisinde azınlık olduğunuzu kabul edin, garantörlük kaldırılsın, siyasi eşitlik, dönüşümlü başkanlık ve 4 özgürlüğü unutun diyor?

Acaba hala daha aramızda Enosis idealine sahip çıkanların barış söylemlerine inananlar var mı? Bu şartlar altında müzakere masasına oturulması durumunda kuzu postuna bürünen Rumlar ile acaba neyi müzakere edeceğiz?
Gökhan Güler

Kaynak: Milliyet Gazetesi’nde 28 Mart 2017 Salı günü yayınlanmıştır…

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir