KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İran
  4. »
  5. Güney Azerbaycan’da Sivil Toplumun Canlanması!

Güney Azerbaycan’da Sivil Toplumun Canlanması!

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 2 dk okuma süresi
174 0

Güney Azerbaycan’da Sivil Toplumun Canlanması!

İran’ın siyasi yapısı itibarıyla demokratikleşmeye en büyük engel sivil toplumun olmaması ve sivil toplum kuruluşlarının devlet eliyle idare edilmesidir. Çağdaş dünyada sivil toplum kuruluşları tavandan tabana istekleri örgütlediği halde kitle içinde dağılmış düşünceleri güç kaynaklarını kontrol etmek için kullanıyor. Güney Azerbaycan toplumu küreselleşme etkisinde Güney Azerbaycan insanını çağdaş değerler doğrultusunda yeniden karakterize etmeğe zorlamaktadır. Güney Azerbaycan’da mevcut Türkçülük harekâtı bu değerler kapsamında sivil itaatsizlik ve medeni muhalefeti kendi amaçlarına ulaşmak yolunda ana hat olarak seçmektedir. Bu doğrultuda 2016 yılının ilk ayında Güney Azerbaycan toplumunda Türk kültürü çerçevesinde çeşitli sivil toplum kuruluşları, medeni aktiviteler ve sanatsal gösteriler başlamıştır.
Geçtiğimiz hafta Güney Azerbaycan’ın Urmiye kentinde “Çağdaş Edebi Derneği” açılışı yapıldı ve Güney Azerbaycanlı yazarlarının katkısıyla ilk oturum gerçekleşti. Bu oturumda Güney Azerbaycanlı yazarlar Türk kültür, tarihi ve edebiyatı hakkında neler yapa bileceklerini tartıştılar.
Önümüzdeki hafta Güney Azerbaycanlı müzisyenleri tarafından İran’ın Tebriz kentinde ilk Türkçe bebek oyuncaklar konseri geçirilecektir. Ayrıca Güney Azerbaycan’ın ünlü Türk şairi Habib Sahir ismine yeni yerel dergi yayımlandı. Bu dergi Güney Azerbaycan toplumunun kültürel isteklerini ileri sürecektir ve Türk dil ve edebiyatı hakkında yayımlar yapacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir