KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Güney Azerbaycan ve İran 1995’ten bugüne

Güney Azerbaycan ve İran 1995’ten bugüne

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
369 0

1995’te Güney Azerbaycan’ın Tebriz şehrinden sayın Dr. Mahmutali Çehreganlı milletvekili adayı olmuşlardı. Seçim kampanyalarında ‘’ben meclise gidersem Türk milletinin sesi olacağım ve Türk milletinin haklarını almaya çalışacağım’’ diyorlardı. Ancak o zamanlar İran yönetimi İran’da ‘’Türk yok Azeri vardır ve Azeriler, Türklerden ayrıdır’’ diyorlardı. Türk olmanın bedelinin Sayın Dr. Çehreganlı ve arkadaşları hapiste tutularak, işkence görerek, sürgün edilerek ödediler.

Dr. Çehreganlı ve öteki milli eylemcilerimiz bu kutlu davayı bırakmadılar. Türm baskılara karşın sürdürdüler. Güney Azerbaycan Milli Oyanış Hareketi görevini yapmaya devam etti ve milletimizi kimliklerini korumaya, yaşatmaya çağırdı. Ne mutllu ki milletimiz sayın Dr. Çehreganlı ve arkadaşlarına destek oldular. Günden güne daha da uyanmaya başladılar. Öyle bir duruma geldi ki Türk milleti Güney Azerbaycan’da İran yönetiminden korkmayarak kaç tane başkaldırı gerçekleştirdi. Statlara girip yüz binlerce insan ‘’Tebriz Baki Ankara, biz hara Farslar hara’’, ‘’Azerbaycan bir olsun, merkezi Tebriz olsun’’, ‘’ Haray haray ben Türk’üm’’ sloganlarını attılar. Öyle bir duruma geldi ki İran’da cumhurbaşkanı, milletvekili, belediye meclis seçimlerinde adaylar oy almak için ‘’ben Türk’üm, Türkçüyüm ya da Türk dilini resmi dil yapacağım’’ diye reklamlar yapıyorlardı. Sonunda bir milletvekili TV’ye çıkıp ‘’ben Azsri değilim Türk’üm ve Azerbaycanlıların değil tüm İran Türklerinin milletvekiliyim’’ diyor.

Bu millet buralara rahat rahat gelmedi. Türk milleti hayat boyu terörist olmadı, har zaman haklarını insani yollarla elde ettiler ve edeceklerdir. Çünkü biz haklıyken kendimizi haksız konuma getirmeyiz.

Güney Azerbaycan Türkleri ve İran’da yaşayan öteki Türkler bu kutlu davada yan yana durup, kendi haklarını kazanacaklardır. Elbette ki bölgede en büyük destekçileri Türkiye ve Azerbaycan olacaktır. bölgenin son durumuna dikkat ederseniz Türkiye’nin en büyük ortağı 50 milyona yakın İran’daki Türklerdir. Bugün İran yönetimi, İran’daki Türklerden korkarak Türkiye’ye açık açık kafa tutamıyor.

Şunu da unutmamalıyız ki İran’daki Türkler, Türkiye’deki Türklere mezheple değil yalnızca Türk olarak ve bir abi-kardeş olarak bakmakta, sonuna dek Türkiye’mize destek vermektedir

Elyar MAKUYİ
GAMOH Genel Başkan Yardımcısı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir