KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Grip Aşısı ve Zatürre aşısı nedir?

Grip Aşısı ve Zatürre aşısı nedir?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
300 0

Grip Aşısı ve Zatürre aşısı nedir?

Hepimiz bu yıl grip sezonunu biliyoruz. Kasım ayının ilk iki haftası çoktan geride kaldı ve şimdi Aralık ayının üçüncü haftası. Grip mevsimi genellikle Kasım’dan Mart’a kadar sürer, ancak ne kadar erken aşı olursak o kadar iyidir. Bu yıl aşı olmayı planlıyorsanız, Ekim ayından önce grip aşısı yaptırdığınızdan emin olun, aksi takdirde başınız ciddi belada olabilir. Bu makale grip aşısının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklayacaktır.

Grip adı grip virüslerinin kısaltmasıdır. Bu virüslerin her birinin kendi adı vardır ve farklı türlerden kaynaklanır. Soğuk algınlığına neden olan virüslerin çoğu “domuz gribi” olarak adlandırılır, ancak başka türler de vardır. Hepsi aynı şekilde görünmediği için tüm suşlara karşı aşı olmak önemlidir. Örneğin, bir tür insanları aşırı derecede hasta hissettirirken, diğeri hafif olabilir. Bu nedenle aşı önemlidir.

Grip aşısını aldıktan sonra, vücudunuzun yeni türlerle savaşmak için antikor oluşturmak için zamana ihtiyacı olacaktır. Aşıyı grip sezonu başlamadan önce yaptırmak bu yüzden çok önemlidir. Grip mevsimi boyunca, ülkenin her yerinde pek çok değişiklik oluyor. Virüs temas yoluyla yayıldığından, aşıyı almış olmak, bağışıklık sisteminize ona karşı savunmak için antikorlar oluşturması için zaman kazandırır.

Bu antikorları geliştirmek ne kadar sürer?

Genellikle aşılandıktan sonraki yedi gün içinde semptomlarınızda bir iyileşme yaşarsınız. Bununla birlikte, bazı çocuklara zatürre veya grip aşısı aldıktan sonra ek hastane tedavisi verilmesi gerekebilir.

Düzenli enjeksiyonlar alıyorsam neden zatürre veya grip aşısı ve zatürre aşısına ihtiyacım olsun diye sorabilirsiniz. Grip aşısı yaptırmak, bağışıklık sisteminizin her yıl salınan yeni virüsler ve mikroplarla savaşmasını sağlar. Grip aşısı olmuyorsanız, vücudunuzun geçen yıldan kalma bir virüsle aşağı inmesine izin veriyorsunuz. Korunmak, ciddi bir hastalıktan muzdarip olmaktan daha iyidir.

Öyleyse neden bu yıl çekimleri yaptırmam gerekiyor? Grip mevsimi genellikle Mart ayı civarında başlar ve birkaç hafta sürer. Bundan sonra her yıl tekrarlanır. Yılın ilk birkaç haftasında enfeksiyon oranı çok yüksektir, bu nedenle herkesin aşı olması zorunludur. Bazı insanlar her yıl hastalanabilir, ancak oran yeterince yüksekse sağlıklı kalamazlar.

Grip aşısı ve zatürre aşısı nedir sorusu? cevaplaması kolay. Grip mevsimleri genellikle bir patlama ile başlar ve ardından hızla kaybolur. Bu, iyi olmayanları, hazırlıklı olmadıkları bir sürü hastalıkla bırakır. Bu, grip olmaya başladığın zamandır. Ancak her yıl aşı yaptırarak kendinizi gripten koruyabilirsiniz.

Bu yıl grip olmaktan korunmanızın bir önemi yok. Önemli olan buna hazırlıklı olmanızdır. Korunmazsanız, hayatınızı kısaltabilecek daha ciddi grip türlerinden bazılarına yakalanabilirsiniz. Bu nedenle, hayatınızın tadını çıkarabilmeniz ve en ölümcül grip türlerinden birine yakalanma konusunda endişelenmemeniz için her yıl aşı olmanız çok önemlidir.

Grip aşısı ve zatürre aşısının ne olduğuna gelince, çocuğunuz önerilen dozu alırsa güvende olacaktır. Bu aşıyı, grip olmasını beklemeden yaklaşık iki hafta önce yaptırmalısınız. Ancak aşı olmanıza hiç gerek olmayabilir. Gribe yakalanma eğilimindeyseniz veya kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya aşı olamıyorsanız, yine de bir grip koruması veya bir tür grip önleme yöntemi kullanarak kendinizi korumalısınız.

Bu, kalabalıktan kaçınmak, akşamları doktorlara gitmek ve virüse yakalanmanıza neden olabilecek diğer faaliyetlerden kaçınmak anlamına gelir. Grip, diğer bulaşıcı hastalık türleri kadar yaygın olmasa da, her yıl aşı olmak sağlığınız için her zaman iyi bir fikirdir. Güvende olmak üzülmekten daha iyidir ve her yıl aşı olmak, hastalığa neden olan yaygın virüsten korunmanızı sağlayacaktır. Daha önce grip olduysanız, ne kadar ciddi olabileceğini biliyorsunuzdur, bu yüzden bu grip mevsimine hazırlıklı olmak gerçekten faydalı olacaktır.

Grip aşısı ve zatürre aşısının ne olduğunu seçerken, bebeğinizin yaşını da göz önünde bulundurmalısınız. Beş yaşın altındaki bebeklere ve çocuklara bu tür aşılar yapılmamalıdır. Komplikasyonlardan muzdarip olabilirler veya aldıkları ürüne karşı şiddetli alerjik reaksiyonlar geliştirebilirler. Bu durumda, aileniz için güvenli ve etkili bir şey bulmak isteyeceksiniz.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir