KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Grip Aşısı nedir?

Grip Aşısı nedir?

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
323 0

Grip Aşısı nedir?

Grip Aşısı nedir? Grip aşıları veya grip aşıları olarak da adlandırılan grip aşıları, gribe neden olan virüslerin neden olduğu enfeksiyonu önlemek için tasarlanmış aşılardır. Grip virüsleri, bulaşıcı eylemleri sırasında hızla değişerek yeni virüsleri kontrol altında tutma ihtiyacıyla sonuçlanır. Bu hızlı grip değişikliği meydana geldiği için, yılda iki kez grip aşılarının yeni varyasyonları geliştirilmiştir.

Aşılamanın faydaları çoktur. Grip aşıları, grip aktivitesinin en yüksek olduğu yaz aylarında bile yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. Grip mevsimleri de farklıdır ve farklı takvim tarihlerine denk gelir. Örneğin, kış aylarında grip mevsimleri Aralık’tan Mart’a kadar devam eder. Yaz aylarında grip mevsimleri Haziran’dan Eylül’e kadar sürer.

Grip aşısını kimler yaptırmalı?

Gripten kaynaklanan komplikasyon riski taşıyan herkesin grip aşısı yaptırması önerilir. Dokuz yaşından küçük çocuklar, hamile kadınlar ve kronik sağlık sorunları olan herkes, aldıkları grip aşısının türü konusunda dikkatli olmalıdır. Her türden çocuk, hamile kadınlar, kronik sağlık sorunlarından muzdarip olanlar ve nem oranı yüksek iklimlerde yaşayanlar grip aşısı yaptırmayı düşünmelidir.

Alacağınız grip aşısının türü, bağışıklık sisteminize bağlıdır. Bağışıklık sisteminiz zayıfsa, sıradan bir grip aşısı sizi korumaz. Kendinizi grip mevsimi boyunca dolaşan grip virüsü türlerinden korumak için yeterli bir bağışıklık sistemi geliştirmelisiniz. Bunu yapmak için, grip aşısının, genellikle tıpa adı verilen oval şekilli bir plastik parçası içeren grip aşısı jeli şeklinde ikincil bir önleyici tedbirle birleştirilmesi gerekecektir. Grip virüsü vücuda girdiğinde tıpalar tarafından durdurularak vücudun diğer bölgelerine yayılması önlenir.

Her yıl grip aşısı yaptırmanın amacı gribin yayılmasını önlemektir. Aşı olma ihtiyacını hissedene kadar beklemeyi seçerseniz, herkes hayatıyla çok meşgul olduğu için bu yıl grip aşısını kaçırma olasılığınız daha yüksektir. Ayrıca grip aşısı, grip reçeteli ilaçlardan çok daha ucuzdur. Ayrıca, bu yıl çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız, onların da yıllık grip aşısı yaptırmaları gerektiğini unutmayın.

Grip aşısını kimler yaptırmalı?

65 yaşından büyük herkes, daha önce hiç grip olmamış olsa bile her yıl grip aşısı yaptırmalıdır. Hamile kadınlar ve kronik sağlık sorunları olan herkes de her yıl aşı olmalıdır. Gribe yatkınsanız veya bir gribe yakalanmayı bekliyorsanız, mümkün olan en kısa sürede aşı olmayı düşünmelisiniz.

Grip aşıları ne zaman yapılır ?

Her yıl Mart ve Kasım ayları arasında, grip mevsiminin grip bulaşmanız için daha yüksek bir risk haline geldiği zamandır. Daha sonra Aralık ayı başlarında grip olma olasılığınızın normalden daha yüksek olduğunu göreceksiniz. Yıllık grip aşılarınıza başlamadan önce daima grip mevsiminin bitmesini bekleyin. Bu şekilde, gribi ne zaman ve ne zaman olursa olsun önleyebilirsiniz.

Grip aşısı nedir?

Gribe karşı en iyi savunmanızdır. Gripten kaçınmak için her yıl aşı olmak önemlidir. Bununla birlikte, grip aşıları kullanırken her zaman önlemler vardır; evden asla onsuz ayrılmayın, başkalarıyla paylaşmayın ve nasıl çalıştığını ve neden her yıl grip aşısı yaptırmanız gerektiğini anladığınızdan emin olun.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir