KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Azerbaycan
  4. »
  5. Grigor Manukyan: İran çevresindeki gelişmeler benzeri görülmemiş bir hızla ilerliyor

Grigor Manukyan: İran çevresindeki gelişmeler benzeri görülmemiş bir hızla ilerliyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
280 0

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahyan, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un davetlisi olarak Moskova’da. Rus yetkililer Lavrov’un bugün Moskova’da İranlı mevkidaşı ile görüşeceğini duyurdu. İranlı bakana göre görüşmelerin ana konusu, Güney Kafkasya’da sınırların yeniden çizilmesi ve İran çevresindeki askeri gelişmeler. Dışişleri bakanı Abdullahyan, iki gün önce İran’ın savaş sırasında Ermenistan’a hiçbir şekilde yardım etmediğini söylemişti. Savaş sırasında Azerbaycan ile ilişkilere atıfta bulunurken Azerbaycan’ın bölgede Ermeni güçlerine karşı savaşmak için harekete geçtikleri sırada bölgede savaşan grupların İran’a saldırmayacakları konusunda güvence verdiğini kaydetti. Sonuç olarak İran, Azerbaycan-İran sınırının sadece uzatılmadığı ortaya çıkınca, alt tarafı kırık kaldı. Yeni oyuncularla dolduruldu: İslami teröristler ve İsrail.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, İran hükümetinin hava sahasını Nahcivan’a kargo taşıyan Azerbaycan hava uçaklarına kapattığını duyurdu. Bakü, Tahran’ın bu adımını Ermeni hükümetinin kışkırtmasıyla gerçekleştirildiğine inanıyor ve bunu bir ihanet olarak değerlendirdi. Açıklamada, “Tahran’ın bu siyasi kararı, İran hükümeti ile Bakü arasında dış politika yönelimleri konusunda belirsiz sonuçlara yol açıyor” denildi.

Buna karşılık Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İran’la adeta alay ediyor ve aşağılayıcı açıklamalar yapıyor. Bazı analistler, özellikle kafkassam başkanı konunun somut bir askeri çatışmaya yol açmayacağını ifade ediyorlar. Ancak İran’ın bu koşullarda Azerbaycan ve Türkiye’ye boyun eğmek zorunda kalması durumunda, bölgesel bir süper güç olma rolünü kaybedecektir. Bu yeni gelişmeler İran için çok tehlikeli olasılıkların ortaya çıktığını gösteriyor. Olası bir askeri çatışmanın çok daha ciddi sonuçları olabilir.

Grigor Manukyan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir