KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Göktürk Tüysüzoğlu: Rusya, Ukrayna yolu kapanınca Moldova’ya yöneldi

Göktürk Tüysüzoğlu: Rusya, Ukrayna yolu kapanınca Moldova’ya yöneldi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
172 0

Moldova, ayrılıkçı Transdinyester’de 1992’den bu yana ‘barış gücü’ adı altında bulunan Rus birliğinin 6 ayda bir gerçekleşmesi gereken rotasyonuna izin vermedi. Kişinev, aslında 2015 yılından bu yana buna izin vermiyor ve barış gücü olarak bulunan operatif gücün askerlerinin bölgeden çekilmesini istiyor.

Bölgenin 2006 yılında gerçekleştirilen de facto referandumdan bu yana Rusya’ya bağlanmak istediği malum. Ukrayna’daki gelişmeler sonrası bu birçok kez gündeme geldi ancak bölgenin Rusya’yla karadan bağlantısı yok. Rusya, Transdinyester’deki üssün asker rotasyonu ve silah aktarımını Ukrayna üzerinden yapıyordu. Zira bölgenin Ukrayna’ya sınırı var. Rusya’nın buradan da Ukrayna’ya saldırabileceğini ya da Ukrayna’nın Odessa’dan buraya operasyon yapabileceğini birçok kez belirtmiştik.

Rusya, Ukrayna yolu kapanınca Moldova’ya yöneldiğini söyleyebiliriz. Fakat Moldova’nın AB yanlısı devlet başkanı Sandu ve hükümeti şu ana dek Rusya’nın rotasyon talebine, silah aktarım isteğine olumlu cevap vermedi. AB ve ABD’nin isteği de bu yönde. Transdinyester’deki Rus askerleri bu yönüyle bölgede sıkışmış durumda.

1700 kişiden oluşan birliğin üyelerinin bir bölümü Transdinyester’li Ruslardan oluşuyor. Bölgede Sovyet zamanından kalma büyük bir askeri depo da bulunuyor. Tiraspol’deki yönetim de Moldova’da İgor Dodon’un muhalefete geçmesinden bu yana zor durumda. Bilindiği üzere eski devlet başkanı Igor Dodon, Putin’in bölgede en iyi anlaştığı isimlerden biriydi.
Göktürk Tüysüzoğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir