KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Göktürk Tüysüzoğlu: Rusya NATO’yu niye vurdu

Göktürk Tüysüzoğlu: Rusya NATO’yu niye vurdu

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
332 0

Bugün Lviv’de NATO’nun da eğitim merkezi olarak kullandığı belirtilen üsse düzenlenen saldırı, geçtiğimiz günlerde Rusya tarafından açıkça belirtilen, Ukrayna’ya silah ve mühimmat taşıyan konvoyları vururuz tehdidinin açık bir yansıması. Zira Lviv bu işin merkezinde yer alıyor.

Bu üs de Batılı ortaklar tarafından daha önce kullanılmış bir nokta. NATO’ya ait olmamakla birlikte ittifakla birlikte anılıyor ve bahsedilen konvoyların güvenliğinin sağlanması açısından da önemli. Ayrıca buranın vurulması NATO bağlantısı üzerinden sembolik bir öneme de haiz.

Lviv’deki askeri üssün vurulması, eğer bahsedilen can kaybı rakamları da doğruysa ve Ukraynalı olmayan NATO üyesi ülkelerden gelmiş eğitmenlerin de burada bulunduğu onaylanırsa, NATO’nun Ukrayna hava sahasını kapatması yönündeki istekliliğin artmasına yol açabilir.

Tabi bu durum özellikle Polonya (Lviv’in karşısı Przemysl) ve Baltık ülkelerini kendi güvenliklerine odaklı olarak bu yönde yeni bir baskı kurma hamlesine de itebilir. Tabi böyle bir karar almak süreci bir NATO-Rusya savaşına dönüştüreceği için olabilecek en kritik adım olur.
Göktürk Tüysüzoğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir