KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gürcistan
  4. »
  5. Göktürk Tüysüzoğlu: Gürcü Rüyası ve Ukrayna

Göktürk Tüysüzoğlu: Gürcü Rüyası ve Ukrayna

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 1 dk okuma süresi
292 0

Gürcistan’da iktidardaki Gürcü Rüyası’nın Ukrayna Savaşı özelinde Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılmaması ve Kyiv’e oldukça mesafeli duruş sergilemesini eylem ve söylemleriyle eleştiren devlet başkanı Salome Zurabişvili, iktidar partisi tarafından yetkilerini aştığı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne şikayet edildi.

Zurabişvili, Gürcü Rüyası desteğiyle seçilmiş bir aday. Fransız Dışişleri’nden Tiflis’e transfer edilmiş profesyonel bir diplomat. Avrupalı kimliği özelinde hareket ediyor ve iktidarın Ukrayna’ya destek vermemesinden rahatsız olduğunu hem düzenlenen bir destek mitingine katılarak hem Brüksel ve Paris’te hükümetten bağımsız görüşmelerde bulunarak hem de Garibaşvili hükümetinin önerdiği belli diplomatik temsilci atamalarına karşı çıkarak gösterdi. Bu da krizi Anayasa Mahkemesi’ne taşıyan son nokta oldu.

Bu arada Gürcistan’ın tutumu Kyiv’de hayal kırıklığı ile karşılandı. Ukrayna’nın Tiflis Büyükelçisi geri çekildi ve Saakaşvili döneminde inşa edilmiş dostluk ilişkileri ciddi yara aldı. Gürcü Rüyası, Rusya’yı gözeten bir tutum sergiliyor. Sebebi de malum.
Göktürk Tüysüzoğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir