KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Rusya
  4. »
  5. Gökçe Hubar: Rusya’dan Batı’ya ‘Histeri’ İthamı

Gökçe Hubar: Rusya’dan Batı’ya ‘Histeri’ İthamı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
366 0

Eski SSCB ülkesi Ukrayna’nın giderek Batı ile yakınlaşmasından ve NATO üyesi olma ihtimalinden rahatsızlık duyan Rusya Federasyonu, Batı’yı sıklıkla Rus düşmanlığıyla ve ‘histeri’ ile itham ediyor.
Ocak ayında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov RTVI televizyonuna yaptığı bir açıklamada “Rus karşıtı histeri”nin ABD Kongresi’ni kasıp kavurduğunu ve bunun Moskova ile ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda en ufak şansı bile ortadan kaldırdığını söylemişti.
Gorçakov Kamu Diplomasisi’ni Destekleme Vakfı tarafından düzenlenen bir konferansa katılan Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Rusya’nın çevresine askeri üsler yerleştirmesinin “her okul öğrencisinin bildiği” bir şey haline geldiğini vurgulayarak, askeri tatbikatlar hakkında “Yine de, bu histeri sürekli kamçılanıyor” demişti.
Bugün ise, Kremlin sözcüsü Dimitriy Peskov aynı minvalde konuşma yaptı.
Peskov, gazetecilere verdiği demeçte, NATO’nun doğu kanadının takviye edilmesi ve kuvvetlerin buraya yerleştirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamanın güvenlik gerilimlerini artırdığını söyledi. “Bütün bunların biz Rusya’nın yaptıklarından dolayı olmadığını belirtmek isterim. Bütün bunlar NATO’nun, ABD’nin yaptıkları ve yaydıkları bilgiler yüzünden oluyor” dedi.
“Bilgilendirme faaliyetinden bahsettiğimde, hepimizin tanık olduğu bilgi isterisini kastediyorum. Büyük miktarda sahte bilgi ve kasıtlı yalanlarla cömertçe destekleniyor.” diye ekledi. Moskova’nın Kiev’deki diplomatik misyonunu tahliye ettiğine dair birkaç gün önce sunulan sahte bir bilgiyi hatırlattı.
NATO 24 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Doğu Avrupa’yı daha fazla gemi ve savaş uçağıyla güçlendirdiğini beyan etti. ABD’den ise, Rusya’nın kısa bir zaman sonra Ukrayna’ya yönelik askeri faaliyette bulunacağına dair peş peşe açıklamalar geldi.
Rusya her seferinde, Ukrayna’yı işgal edeceğine yönelik iddiaları reddediyor. Ancak bu söylemler, belli ki Batılılar için yeterli gelmiyor.
Öte yandan, Rusya’nın NATO’ya doğuya doğru genişlememe talimatı vermeye yetkisi bulunmuyor. Zira her egemen devlet, bir uluslararası ittifaka katılma ya da katılmama hakkına sahiptir. O devletin rızası aslolandır. Başka bir devletin, söz konusu devlete herhangi bir ittifaka katılmama talimatı vermesi uluslararası hukuka aykırıdır. Ukrayna’nın NATO’ya katılıp katılmamasına sadece Ukrayna ve NATO ülkeleri karar verebilir.
Gökçe Hubar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir