KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gökçe Hubar: Kırım Tatarlarına yönelik zulüm durdurulmalı

Gökçe Hubar: Kırım Tatarlarına yönelik zulüm durdurulmalı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
368 0

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatović’ten Kırım Tatarları’na ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada şunlar yazılıydı:
“İnsan hakları avukatı Edem Semedlyaev’in serbest bırakılmasına tanık olmak için geçtiğimiz Salı günü Simferopol’de barışçıl bir şekilde bir araya gelen çok sayıda gazeteci de dahil olmak üzere büyük bir Kırım Tatar grubunun göz altına alınması ve tutuklanması, üyelere yönelik bir misilleme ve taciz zincirinin son halkasıdır. Bu, Kırım Tatar topluluğu üyeleri ve saygın insan hakları örgütlerinin sayısız ve tutarlı tanıklıklarıyla bana anlatılan Kırım Tatar insan hakları savunucularını, aktivistlerini, liderlerini ve gazetecilerini, ayrıca bu grubun birçok sıradan üyesini hedef alan zulüm modelini pekiştirmektedir.
Keyfi tutuklamalar ve gözaltılara ek olarak, bu açıkça fark edilebilir model, evlerine ve camilerine yönelik suistimal amaçlı baskınlarla örnekleniyor; adil yargılanma garantilerinden yoksun ceza yargılamaları; ve son yıllarda Osman Arifmetetov, Edem Bekirov, Aider Dzhapparov, Timur Ibragimov, Rüstem İsmailov, Süleyman Kadirov, Emir-Usein Kuku, Server Mustafaev, Enver Omerov, Rıza Omerov, Erfan Osmanov, Seyran Saliev, Ruslan Süleymanov ve daha onlarcası gibi Kırım Tatar aktivistlerine uzun hapis cezaları da dahil olmak üzere son derece ağır cezalar verildi. Kötü niyetli terörle mücadele veya aşırılık suçlamaları temelinde gözaltına alınan veya hapsedilenlerin çoğu, genellikle Kırım dışında bulunan maksimum güvenlikli hapishanelerde veya uzak ceza kolonilerinde tutulmaya devam ediyor; birçoğunun kötü muameleye maruz kaldığı ve ailelerine ve savunma avukatlarına yeterli erişimden mahrum bırakıldığı bildiriliyor. Servet Gaziev, Gafar Cemilev veya Murat Zekharia gibi bazıları, ileri yaşlarına veya kötü sağlıklarına rağmen uygun sağlık hizmetlerine yetersiz erişimden kaynaklanan özel zorluklar yaşadı.
Bu endişe verici eğilim, Meclis Başkanı Refat Çubarov gibi Kırım Tatar liderlerine bu yıl Haziran ayında gıyabında hüküm giyip hüküm giyen mahkumiyet kararları ile daha da kanıtlanmıştır; ve Meclis Başkan Yardımcıları Ahmet Çıygöz ve İlmi Umerov, Eylül 2017’de hüküm giyip hüküm giydiler ve daha sonra yarımadadan ihraç edildiler. Meclis’in bir diğer Başkan Yardımcısı Nariman Dzhelyal, Eylül ayı başlarında tutuklanıp gözaltına alınırken, eski Meclis Başkanı Mustafa Cemiloğlu da şu anda 2034 yılına kadar Kırım’a giriş yasağına ek olarak gıyabında ceza davasıyla karşı karşıya bulunuyor, o tarihte 90 yaşın üzerinde olacak.

Edem Semedlyaev ve diğer insan hakları avukatları gibi, Kırım Tatarlarının haklarını cesurca savunanlar, keyfi tutuklama ve gözaltı, idari ve adli taciz, arama, gözetim ve tehdit dahil olmak üzere misillemeye maruz kaldılar. Buna ek olarak, bir avuç bağımsız Kırım Tatar medyası dışında tamamı Kırım’daki faaliyetlerini durdurmak zorunda kalırken, kalanlar sansür ve baskı görmeye devam ediyor.
Görevimin gerektirdiği şekilde bağımsız ve tarafsız izleme yapmak için Kırım’a erişim elde etme çabalarımda ısrar ederken, Kırım Tatarlarının haklarına saygı gösterilmesi çağrısında bulunuyorum. Kırım Tatarlarına yönelik zulüm durdurulmalıdır. Kanun ve düzenden sorumlu olanlar, her Kırım Tatarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki işkence veya insanlık dışı veya aşağılayıcı muameleye maruz kalmama özgürlüğü; özgürlük ve güvenlik hakkı; adil yargılanma hakkı; düşünce, vicdan ve din özgürlüğü; ve ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlükleri dahil hak ve özgürlüklerine saygı göstermeli ve bunları korumalıdır.
Özellikle, terörle mücadele, aşırılıkçılık veya diğer sahte suçlamalara dayalı keyfi tutuklamalara, aramalara, gözaltılara ve cezai kovuşturmalara derhal son verilmelidir. Bu tür kötü niyetli yasal işlemlere dayanarak hüküm giyen veya gözaltına alınan herkes, beraat etmeli ve derhal serbest bırakılmalıdır. Kırım Tatarlarını savunan hukuk müşavirlerinin gözdağı veya engelleme olmadan çalışmasına izin verilmeli ve Kırım Tatar medya kuruluşları, gazeteciler, aktivistler ve blog yazarlarının faaliyetlerini kısıtlama veya taciz olmaksızın yürütmelerine izin verilmelidir.”
Gökçe Hubar

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir