KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Godeyev Türkiye ilişkilerden sorumlu Duma Başkan Yardımcısı görevine atanıyor

Godeyev Türkiye ilişkilerden sorumlu Duma Başkan Yardımcısı görevine atanıyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
282 0

Rusya eski Başbakan Yardımcısı Aleksey Gordeyev, Rus parlamentosu alt kanadı Duma Başkan Yardımcısı görevine atanıyor. Gordeyev yeni görevinde Duma’da Türkiye, Ortadoğu ve İran ülkeleriyle işbirliği ilişkilerinden sorumlu yetkili olacak. 1999-2009 yıllarında Tarım Bakanı görevinde bulunan Gordeyev daha sonra Voronej Bölge Valisi ve ardından Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştı.

Basına konuyla ilgili açıklama yapan iktidar Birleşik Rusya Partisi Duma fraksiyonu Başkanı Sergey Neverov, gelecek hatfa Gordeyev’in Duma’da yeni göreve başlayacağını duyurdu. Gordeyev’in daha önce önemli devlet görevlerinde çalıştığını, önemli siyaset adamlarından biri olduğunu belirten Neverov, “Meslektaşları Sayın Gordeyev’e saygı duyuyor. Biz bu konuyu Duma Başkanı ile görüştük. Biz Gordeyev’i yakın zamanda Duma Başkan Yardımcısı olarak görev yapacağını bekliyoruz.” dedi.

Neverov, Duma Başkan Yardımcısı’nın ekonomi politikası, sanayi, yenilikçi kalkınma, girişimcilik, tarımsal sanayi işletmeleri, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Avrasya entegrasyonu ve yurttaş ilişkileri, ayrıca da Türkiye, Ortadoğu ve İran ile ilişkilerden sorumlu olacağını vurguladı.

GORDEYEV TÜRK-RUS İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİNİ VURGULAMIŞTI

29 Kasım 2017 tarihinde Rusya’nın Voronej kentinde yapılan Rus-Türk iş forumu çerçevesinde dönemin Voronej Valisi Gordeyev, Türk heyetini en üst düzeyde karşılayarak ağırlamıştı. Forumda konuşan Gordeyev, forumun ikili işbirliğinin güçlendirilmesine önemli ivme kazandıracağını söylemişti.

Gordeyev Rus-Türk işbirliğinin önemine işaret ederek şunları kaydetmişti: “Bölgemiz ve Türkiye ikili işbirliği tecrübesine sahip. Türk firmaları bölgemizde Merkez pazaryeri, Tiyatro ve başka tesisleri inşa etti. Voronej ve İstanbul arasında direkt uçak seferleri açıldı. Türk sanatçılar sürekli olarak bölgemizde yapılan kültürel etkinliklere katılıyor. Bu forum büyük yolun başlangıcı. Bu forum ikili işbirliğin güçlendirilmesine önemli ve güçlü ivme kazandıracak. İkili ticari hacmini daha da artırmamız lazım.”

Bu arada forum Rusya Ticaret ve Sanayi Odası, Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Temsilciliği, Rus-Türk İşadamları Birliği RTİB, Rus-Türk İş Konseyi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenmişti.
Fuat Safarov kafkassam Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir