KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. G20’de hayaller Paris gerçekler alev alev Hamburg!

G20’de hayaller Paris gerçekler alev alev Hamburg!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 5 dk okuma süresi
251 0

İlk zirvesini 1999 yılında Berlin’de yapan 20’ler Grubu (G20), dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülke liderleri ile AB temsilcisini bir araya getiren uluslararası bir oluşum.Bu grupta yer alan ülkeler dünyanın gayrisafi hasılasının beşte dördünü, ticaretinin ise dörtte üçünü temsil ediyor. Dünyanın gayrisafi hasılasının beşte dördünü temsil eden 19 ülke ile Avrupa Birliği’nden (AB) oluşan G20 üyelerinin liderleri, Almanya’nın Hamburg kentinde bir araya geldi. Bu yılki zirvenin ana gündem maddesi iklim değişikliği. İklim değişikliğinin yanı sıra ekonomik büyüme, göç akını ve terörle mücadele konuları da ele alındı. Zirvede Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil etti.
G20 ülkelerini Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu oluşturuyor. Küreselleşme karşıtları; ‘Wellcome to Hell’, yani ‘Cehenneme Hoşgeldiniz’ sloganlarıyla Hamburg’u cehenneme çevirdi. Küreselleşme karşıtlarının, liderlerin Hamburg’a gelmeye başladığı Perşembe günü düzenlediği protesto eylemlerine, farklı ülkelerden katılan 100 binden fazla gösterici Hamburg’da toplandı. Almanya’nın Hamburg şehrindeki G20 Zirvesi, kent sokaklarındaki geniş çaplı gösterilerle de gündemde. Polis Hamburg’un St.Pauli bölgesinde sokaklarda barikat kuran yüzlerce G20 karşıtı protestocuya tazyikli suyla saldırdı. Zirve öncesi kenti korumak için 28 helikopter, 185 polis köpeği, 40 TOMA ve yaklaşık 3 bin polis aracının yanı sıra 20 bin güvenlik personeli görevlendirilmişti. Ancak alınan olağanüstü güvenlik önlemlerine rağmen protesto eylemleri Hamburg sokaklarını adeta savaş alanına döndürdü.Hatta
ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melania Trump’ın gösteriler nedeniyle programda yer alan bir kent turuna katılamadı.Yakılan çok sayıda araç nedeniyle dumandan Hamburgda gökyüzü görülemedi.
Kapitalizm karşıtı ve çevreci göstericiler, sendika örgütleri, öğrenciler ve kilise grupları protesto eylemlerinde ön saflarda. Polisle çatışanlar, radikal sol ve anarşist grupların oluşturduğu ‘Kara Blok’. Kapitalist Avrupanın vicdanı,
Cehenneme Hoşgeldiniz” protestolarının organizatörü Andreas Blechschmidt, sloganlarının “mücadeleci bir mesaj taşıdığını, ancak aynı zamanda G20 politikalarının dünya çapında açlık, savaş ve iklim felaketi gibi ‘cehennemi andıran’ koşullar oluşturduğunu sembolize ediyor” görüşünde. Haksız da sayılmaz. Sözde barışçıl gösterileri düzenleyen G20 protestolarının organizatörlerinden Andreas Blechschmidt’in Hamburg’u savaş meydanına çeviren eylemler karşısında küçük dilini yuttuğu söylenebilir. Nitekim NDR televizyonuna yaptığı açıklamada, eylemlerin hedefinin saptığını ve bunu doğru bulmadığını, Protestoların asıl amacının dünyadaki açlık ve savaşlardan G20 liderlerinin sorumlu olduğunu göstermek olduğunu, süpermarketleri ya da insanların otomobillerini ateşe vermek olmadığını belirtti. Geç kalmıştı çünkü “Bad-el harab-ül Basra” veya “Bad-el harab-ül Hamburg” yani “Basra/Hamburg harap olduktan sonra ağlayıp sızlamanın ne anlamı var?
G20 zirvesinde yaşanan şiddetli protestoların önünü alamayan Hamburg polisi çareyi halka sığınmakta buldu, halktan yardım istedi. Polis, “Sokaklarda çektiğiniz görüntüleri bize gönderin” çağrısı yaptı. Şiddettin dozunun yükselmesinin ardından Hamburg özel polis kuvvetleri göstericilerin olduğu alana girdi, eylemcilere karşı orantısız müdahalede bulundu, polis ekiplerinin bölgede her eve girdiği söyleniyor.
Türkiye söz konusu olduğunda insan hakları havarisi kesilen Alman hükümeti, Alman polisinin orantısız müdahalesine gıkını çıkarmadığı gibi polisin doğrudan gazetecilere saldırmasına da göz yumdu. Zirveyi takip eden en az üç gazetecinin, güvenlik nedenleri dolayısıyla akreditasyonu iptal edildi. Tüm bunlar yaşanırken kimsenin aklına nedense insan hakları gelmedi?
Zirvede çok şey yaşandı, liderler görüştü, barış mesajları verildi. G20 zirvesinde hayaller Paris’ti ama gerçekler alev alev Hamburg’tu. Bana kalırsa bu gösteriler Alman derin devletinin istihbaratının organizasyonu. Türkiye’nin duruşu, G20 Zirvesi’nin düzenlendiği Hamburg’da polis ile göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken bulundukları evin sokağında çatışmalar sürerken sarma saran Türk kadınları gibi.
Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39
omurcelikdonmez@hotmail.com

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir