KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Fuad Seferov: ‘Süper ajanlar’ kapıştı

Fuad Seferov: ‘Süper ajanlar’ kapıştı

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
178 0

Rusya Dış İstihbaratı Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin, CIA Başkanı William Burns ile geçen yıl Ankara’da yaptığı görüşmede “kaba” davrandığı suçlamasını yalanladı.
Rus “Natsionalnaya Oborona” (Ulusal Savunma) Dergisi Genel Yayın Yönetmeni İgor Korotçenko’nun sorularını yanıtlayan SVR Başkanı Narışkin (fotoğrafta solda), 14 Kasım’da Ankara’da yapılan görüşmelere de değindi.
Aynı zamanda ünlü bir askeri uzman olan Korotçenko’nun, “CIA Başkanı Burns’ün Türkiye’de yapılan görüşmelerin ardından sizin küstahça davranmanızda kamuoyu önünde açık şekilde şikayet ettiği biliniyor. Orada ne oldu?” sorusuna Narışkin şu yanıtı verdi:
“Oldukça uzun bir diyalogdu ve bana sakin bir atmosferde geçti gibi geldi. Laf aramızda görüşme, ABD’nin inisiyatifiyle gerçekleşti. Ukrayna ile ilgili durum ve nükleer güvenlik konuları ele alındı. Rusya’nın Ukrayna ihtilafı da dahil olmak üzere jeopolitik çıkarlarını herkes iyi biliyor.”
Müzakereler sırasında nezaket çerçevesini aşacak hiçbir şey söylemediğini belirten SVR Başkanı şöyle devam etti:
“Özel askeri operasyonun hedeflerine ulaşılması konusundaki kesin çizgimizi yeniden teyit etmem belki Bay Burns’e ‘küstahlık’ gibi gelmiş olabilir. SVR ile CIA arasındaki istişareler nadirdir fakat düzenlidir. Prensip olarak profesyonel diyalog, uluslararası gerilimin azaltılması ve ülkeler arasındaki yanlış anlamaların azaltılması da dahil olmak üzere faydalıdır. Ancak şunu da itiraf etmeliyim ki, Amerikalı ve diğer meslektaşlarımız böylesine yüz yüze bir çalışma toplantısında bile kendilerini ideolojik klişelerden kurtaramıyor!”
Kasım ayında CIA Başkanı Burns ve SVR Başkanı Narişkin Ankara’da bir araya gelmiş, Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov da ABD’nin girişimiyle iki ülke heyetlerinin görüştüğünü doğrulamıştı.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, Rus ve ABD istihbarat şefleri arasındaki görüşmeye MİT’in ev sahipliği yaptığını açıklamıştı.
Şubat ayında açıklama yapan CIA Başkanı Burns, Rus meslektaşı ile Ankara’da yaptığı görüşmenin “oldukça moral bozucu” olduğunu belirterek, “Sayın Narışkin’in çok meydan okuyan bir tavrı vardı. Meydan okuyan ve kibirli…” demişti.
Bunun üzerine Narışkin, “Ankara’daki birileri ‘meydan okurcasına, kaba, küstahça’ davranmış olsaydı toplantının iki buçuk saat sürmesi zor olurdu” açıklamasında bulunmuştu.

Fuad Safarov

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir