KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Fuad Safarov: Türkiye Rusyadan istediğini elde ettimi

Fuad Safarov: Türkiye Rusyadan istediğini elde ettimi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
169 0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında hafta başında Soçi’de yapılacak görüşme için Rus uzmanlar, “Türkiye istediğini aldı” yorumunda bulundu.

Vestnik Kavkaza Haber Ajansına konuşan Gazeteci Giya Saralidze, “Görüşmenin yapılacağı tarih konusunda Türk medyasında farklı haberler çıktı. Dürüst olmak gerekirse, Türk tarafı görüşme konusunda istediğini elde etti. Bu görüşmenin Türkiye’nin bir girişimi olduğu bariz şekilde ortada” dedi.

Erdoğan-Putin görüşmesinde Rusya’nın çekildiği Tahıl Anlaşması’nın masaya yatırılacak ana konulardan biri olacağını belirten Saralidze, “Türkiye elbette anlaşmanın tekrar başlatılmasından yana. Bunu hem ekonomik hem de siyasi nedenleri var. Moskova bu anlaşmayla ilgili daha önce sert eleştiriler yapmıştı. Bu gelişmelerin ardından Türkiye, anlaşmanın tekrar başlatılması konusunda Moskova’yı ikna edebilirse Ankara kazançlı çıkacak” diye konuştu.

Türkiye’nin Tahıl Anlaşması’ndan maddi anlamda kazançlı çıktığını belirten Rus gazeteci, siyasi bakımından da Ankara’nın rolünü artırabileceğini kaydetti. Saralidze, “Daha önce Rusya bu anlaşmayı uzatarak mayıs ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Erdoğan’a hediye vermişti. Aslında bu anlaşma Rusya’nın işine gelmiyor. Şimdi ise Moskova’nın söz konusu anlaşma ile ilgili tavrının yumuşatması Erdoğan’ın görüşmede Putin’e neler önereceğine bağlı. Elbette Erdoğan eli boş gelmeyecek” dedi.

Pravda.ru haber portalına konuşan siyaset bilimci Ajdar Kurtov da, “Türkiye yüksek enflasyon nedeniyle zor günler yaşıyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her halükarda Tahıl Anlaşması’nı sürdürmesi gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Lenta.ru haber portaline konuşan Milletvekili Dmitri Novikov ise, Erdoğan’ın Rusya ziyareti sırasında ülke liderlerinin ortaklaşa yürütülen ekonomik ve enerji projelerini görüşebileceklerini belirtti.

Türk-Rus ilişkilerine de değinen Novikov, “Türkiye kalıcı, istikrarlı ortaklarımızdan biri. Bölgesel güvenlik konusunda kendi fikirleri ve ulusal çıkarları olan, çoğu zaman kimsenin fikrine aldırış etmeyen bir ortak. Türkiye dış politikasını dar bir perspektife sığdırmıyor, Batı ile Doğu arasında, NATO ile Rusya arasında tercih yapmıyor. İlgi duyduğu ülkelerle iyi komşuluk ilişkileri kuruyor” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bugün yaptığı açıklamada, ülke liderlerini buluşturacak zirvenin 4 Eylül’de Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde yapılacağını doğruladı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir