KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Fuad Safarov: Türk-Rus ‘SİHA soğukluğu’

Fuad Safarov: Türk-Rus ‘SİHA soğukluğu’

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
26 0

Rusya’nın önde gelen Orta Doğu ve Kafkasya uzmanlarından Maksim Şevçenko, Türkiye’nin Ukrayna’da Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) üretecek fabrikanın yapımına başlamasının Moskova ile Ankara arasında “soğukluk” yarattığını öne sürdü.

Azerbaycan’ın CBC TV kanalına konuk olan Şevçenko, Güney Kafkasya’da durumu değerlendirirken Fransa’nın Ermenistan’a silah sevkiyatı yaptığını söyledi. Şevçenko, “Fransa, Ermenistan’ı Rusya’ya karşı değil, Türkiye ve Azerbaycan’a karşı silahlandırıyor. Bu durum Rusya için değil, Türkiye ve Azerbaycan için tehdit oluşturuyor” dedi.

Sunucunun, Rusya ile Türkiye’nin pek çok alanda yakın iş birliği içinde olduğunu söylemesi üzerine Şevçenko, “Hayır, size katılmıyorum. Bugün iki ülke arasında ciddi bir soğukluk var. Türkiye Ukrayna’da SİHA fabrikası inşa ediyor. İlişkilerde belirgin bir duraksama görüyoruz” sözleriyle itiraz etti.

Daha önce de katıldığı bir internet yayınında Şevçenko, “Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakması ilişkilerimizde soğukluk yarattı. Bunu gözlemliyoruz. Türkiye’de kim iktidara gelirse gelsin, Rusya ile ilişkilerinde 2 şeyden birini tercih etmek zorunda kalacak: Ya zıtlaşma ya da iş birliği. Moskova ile iş birliği yapmak Ankara için çok yararlı” demişti.

Şubat ayında da Rusya Parlamentosu Uluslararası İlişkiler Komisyonu üyesi Dmitriy Belik, Lenta.ru haber sitesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kiev’de inşa edeceği Bayraktar SİHA üretim fabrikasının Moskova’nın “meşru hedefi” haline geleceği söylemişti. Ancak Belik bu durumun Rus-Türk ilişkilerini etkilemeyeceğini, iki ülkenin pek çok konuda ortak dil bulabildiğini vurgulamıştı.

Fuad Safarov, Moskova

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir