KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Fransız istihbaratının yeni Çakal Karlos’u Redoine Faid İsrail ajanı mı?

Fransız istihbaratının yeni Çakal Karlos’u Redoine Faid İsrail ajanı mı?

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 13 dk okuma süresi
458 0

Öncelikle dünyanın tanıdığı şekliyle Çakal Karlos lakaplı, Müslüman olup Salim Muhammed Nuri ismini alan Ilich Ramirez Sanchez’i, Fransa ve İsrail ajanı olmaktan tenzih ederim. O kapitalist sistemi hedefleyen eylemlere imza atmıştı, yoksa sıradan bir banka soyguncusu yani adi suçlu değildi. Latin Amerikalı Müslümanların en tanınmışlarından Çakal Karlos; karakterimizi, ruh dünyamızı şekillendiren değer kodlarımızın yeşil ışık yaktığı bir isim. İliç Ramirez Sançez veya daha sık kullanılan lakabıyla Çakal Carlos, Venezuela doğumlu eylemci. Birçok yasadışı eylemde yer alan Sanchez, 2007’den günümüzde Fransa’da Fleury Merogis Cezaevi’nde tutuluyor. Karlos, 1975 yılında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) kamplarında eğitilerek İsrail’e karşı savaşmaya başladı. Daha sonraki yıllar İsrail hükümetine karşı verdiği mücadeleyi Batı’nın büyük şehirlerine taşıyan Carlos, İsrail’le ilişkisi olan Birçok banka, dernek, gazete ve elçiliğe bombalı saldırıda bulundu. 1980’de dünyanın en çok aranan adamı ilan edilen Carlos, CIA, Mossad, Interpol ve Fransız istihbaratını birçok kez atlattı. Özellikle 1980’li yıllarda yaptığı eylemlerle adını duyuran Ilich Ramirez Sanchez hakkında birçok kitap yazılırken, hayatı da defalarca kez filmlere konu oldu. Türkiye’de ‘Devrimci İslam’ adıyla neşredilmiş bir kitabı olan Çakal Karlos; kendini Müslüman bir devrimci olarak tanımlıyor. Sıkı bir Ak Partili ve İbda/C Hayranı. 1.5 milyarlık İslam Âlemi’nin; namaz kılan, oruç tutan ve yazdığı mektupları “Allahuekber” lafzıyla bitiren bir ferdi.(1)
Fransız gizli servisi DGSE; 1982 yılında faaliyetine başladı. Öncelikli görevi Fransa’ya karşı dış casusluk faaliyetlerini tespit etmek ve önlemek için istihbarat toplamak olan Fransa Savunma Bakanlığı bünyesindeki Direction Générale de la Sécurité Extérieure (DGSE) ile İsrail gizli servisi MOSSAD anlaşmalı olarak yeni ÇAKAL’ı müşterek piyasaya sürdüler. Yeni Çakal, Redoine Faid. 10 Mayıs 1972, Fransa Creil, doğumlu Faid, Cezayir göçmeni bir aileden. Sakın Müslüman sanmayın. Neden mi? 1990’da ilk banka soygununu gerçekleştirdikten sonra kaçtığı ve sığındığı ülke İsrail. Ailesi Cezayir Yahudilerinden. Fransa’nın Cezayir’i işgal ettiği 1830’dan bu yana, az sayıda Cezayirli Yahudi Fransa’ya göç etmişti. 1939’a kadar Kuzey Afrikalı küçük topluluklar Paris, Marseille ve Lyon’da yaşadı.(2) Redoine Faid’in ailesinin yerleşik olduğu Creil’de Yahudi toplumuna ait sinagog bulunuyor. 24 Mart 1939 doğumlu ve 69 yaşında 4 Ekim 2008’de ölen Haham Jacques Nezri, bu sinagogda görev yapmıştı. 1960’da Creil Yahudi Toplumu Derneğini kuran Jacques Nezri Arapça biliyordu ve Cezayir savaşı sırasında Fransa ordusunun safında savaştı ve üstün hizmetlerinden dolayı kendisine askeri madalya verildi.(3) Haham Jacques Nezri ve Redoine Faid’in Fransa gizli servisi ile işbirliği yapmasına şaşmamalı. Çünkü 1930’ların sonlarında Fransa’daki Yahudiler yarısı özümsenmiş göçmenlerdi ve dönemin antisemitizminin önemli kısmı basit yabancı düşmanlığına dayanıyordu. Özümlenme, resmen onaylandığı için, her zaman toplumsal ve kuramsal bir biçime bürünme eğilimi gösterdi. Yahudiler, Fransız yurttaşı olmaktan gurur duydular ve politikasına katkısı konusunda bir bilinç taşıdılar. Bu tutumlar, yurttaş ve yabancı Yahudiler arasındaki ayrımı her zaman abartma eğilimi gösterdi. Bu Yahudiler önce Fransız, sonra Yahudi idiler. Dini Yahudi kültürüne az, Siyonizme daha da az ilgi duydular. (4)
Direction Générale de la Sécurité Extérieure DGSE; Redoine Faid üzerinden yeni bir suçlu profili oluşturarak uluslararası gangster prototipini servis ediyor. Redoine Faid’i küçümsemeyin, yolundan gittiği Haham Jacques Nezri gibi Arapça ve İbranice biliyor. O bir “Pied-noir” yani “kara ayak”. Nazilere teslim olmayı reddeden Cezayirlilerin kurduğu direniş örgütü, ‘Meşale Operasyonu’ adı verilen askeri bir harekâtla, müttefik kuvvetlerin yardımı ile bir gecede ülkeyi Nazilerin elinden almıştı. Söz konusu 800 kişilik direniş örgütünün 400 Cezayirli militanı Yahudi idi.(5) 1962’de Cezayir bağımsızlığına kavuştuğu zaman 1870’te Fransa vatandaşlığı alan 140.000 Yahudi’den birçoğu pied-noir olarak Fransa’ya yerleşti. Zaten Redoine Faid’te Fransız vatandaşı. Konuştuğu dil çeşitliliğine bakılırsa Ortadoğu ve Afrika’daki eski Fransız sömürgesi ülkelerde terör eylemlerine girişebilir. Bunun için Fransa’da hırsızlıktan ve bir polis memurunu öldürmek suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Redoine Faid, Hollywood sahnelerini aratmayan efsane bir firar senaryosu ile Paris yakınlarındaki Reau Cezaevi’nden kaçırıldı. Faid, 2010’da “Hırsız: Sitelerden büyük suç örgütlerine” adlı bir kitap yazarak artık suç işlemeyeceğini açıklamıştı. Daha önce de cezaevinden kaçan Faid, bir helikopter ve 2 silahlı adamının yardımıyla, 10 dakikadan daha kısa bir sürede polisleri atlatarak firar etti. Paris Savcılığı, ülkenin en iyi korunan cezaevlerinden Reau’da kimsenin ‘burnu bile kanamadan’, adeta tereyağından kıl çeker gibi gerçekleşen olaya ilişkin soruşturma başlattı. Faid, Paris’in kuzey banliyölerinde helikopteri ateşe verdikten sonra siyah renkli Renualt Megane marka bir otomobil ile izini kaybettirdi.(6) Türkiye’deki fail meçhul cinayetlerde tercih edilen ‘Beyaz Toros’lar gibi Redoine Faid’in kaçırılmasında kullanılan aracın Fransa yapımı ve Fransızların dünyaca ünlü araba markası Renualt Megane olması, bu eylemin Made İn French olduğunu göstermez mi?
Faid, hakkında kitaplar yazılan, röportajlar veren ilginç bir suçlu. 2010’da bir polisin yaşamını yitirdiği olay sonrasında 27 kişi tutuklanmış, bu tutuklamalar sırasında kaçmayı başaran Faid, 2011 yılında yakalanmış ve 8 yıla mahkûm edilerek hapishaneye gönderilmişti. Faid’in zırhlı banka araçlarına yönelik saldırılarda uzmanlaştığı biliniyor. Nitekim 1998’de 7 zırhlı araç soygunu ve bankalara yönelik saldırıları nedeniyle 30 yıla mahkûm edilmişti. 2009’da şartlı tahliye koşullarını yerine getirdiği için serbest bırakılan Faid; hapishanede geçirdiği zaman içinde röportajlar yaptı hatta 2 kitap yazdı. Redoine Faid, Nisan 2013’te, ülkenin kuzeyindeki Sequedin Cezaevi’nden de patlayıcı yardımıyla kaçmış, 6 hafta sonra yakalanarak yeniden cezaevine konmuştu. Yaklaşık 10 yıl hırsızlık suçlarından cezaevinde kalan Faid, 2010 yılında “Hırsız: Sitelerden büyük suç örgütlerine” adlı bir kitap yazarak artık suç işlemeyeceğini açıklamıştı. Kendisini ‘modern zamanların gangsteri’ olarak adlandıran, 7 zırhlı araç soyan, 2 kitap yazan Redoine’i çağdaş bir Robin Hood’a dönüştürmek isteyen Adalet Bakanlığı, Interpol’den yardım isteyerek 26 ülkede Faid’in peşine düşmüş, Savcı Frederic Lefevre Faid’in, “özellikle tehlikeli bir mahkûm” olduğunu açıklamıştı. Faid; ilk suçunu işlediğinde Fransa dışında nereye gitmişti? Güvenlik önlemlerinin en üst düzeyde olduğu, giriş ve çıkışların en ince ayrıntısına kadar denetlendiği sınırlarından deyim yerindeyse adeta kuş uçurulmayan İsrail’e.
Faïd seri suçlu ve hapishane firarlarıyla ünlü gangster Jacques Mesrine’i (1936–1979) idolü olarak açıklamıştı. 1936 Fransa doğumlu Jaques Mesrine oldukça sıra dışı illegal yaşantısıyla biliniyor. Banka soyguncusu, polis katili Mesrine, en çok Fransa ve Kanada’daki yüksek güvenlikli cezaevlerinden kanlı firarları ile tanınmış ve halk kahramanı statüsüne ulaşmıştı. Hayatı gibi ölümü de efsanevi oldu. 1979’da Paris’te yakalanması için kurulan özel timler; kırmızı ışıkta arabasında bekleyen Mesrine’in vücuduna yirmi kurşun sıkarak öldürmüştü. Faïd idolü Jacques Mesrine’inle yetinmemiş, Amerikan gangster filmleri “Scarface” ve “Heat”den ilham almıştı. Faid, filmlerde gördüğü yöntemleri kendi hırsızlık girişimlerinde kullanmıştı. Ona bu aklı ve eğitimi kim vermişti? Faid ilk suçunu işlediğinde İsrail’e geçmişti. Yahudi asıllı olmasının İsrail’e girmesinde nasıl etkili olduğu şimdilik meçhul.
Ama İsrail’de ne yaptığı az çok biliniyor. Başına Yahudilerin ibadet ederken ya da sinagog’dayken başlarına taktıkları, Yahudi başlığı Kipa geçiren Redoine Faid; Ortodoks Yahudi Cemaatlerine girmiş, İbranicesini ilerletmiş ve sonraki yıllarda zırhlı araç soygunları ile adını duyurmasını sağlayan zırhlı araçları nasıl etkisizleştireceğini ve patlayıcı kullanımı eğitimini, İsrail ordusundan emekli eski bir askerden almıştı. Fransa’ya döndükten sonra ilk eylemi bir bankaya ait zırhlı araç soygunu olmuştu.(7) Nisan 2013’te İsrailli askerden aldığı patlayıcı kullanma eğitiminin işe yaradığı firarını gerçekleştirdi. Faid; dinamit olduğu tahmin edilen patlayıcılar kullanarak hapishaneden kaçtı. Faid’in eşinin eldivenlerin içinde hapishaneye patlayıcı sokmuş olabileceğini tahmin edilse de patlayıcıların nasıl içeriye sokulduğu hiçbir zaman aydınlatılamadı. Çünkü eşinin avukatı müvekkilinin olay tarihinde ve öncesinde cezaevine gitmediğini belgelendirmişti. Hapishaneden kaçarken 4 gardiyanı da esir alan Faid, bu kişileri daha sonra serbest bıraktı, kaçtığı aracı yaktı ve ortadan kayboldu. Redoine Faid; İbranice, Arapça ve Fransızca biliyor. O, Fransa istihbaratı Direction Générale de la Sécurité Extérieure DGSE ile MOSSAD yapımı bir proje. Bence Türk istihbarat birimleri bu çakma çakalı yakın takibe almalı. Bu gangster gider, Suriye’de Beşar Esad’a suikast falan düzenler sonra suçu Türklere yıkarlar! Zamanı gelince ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız! Aman dikkat!
Bakınız:
1- http://kafkassam.com/avrupalilarin-sevmedigi-cakal-karlosu-turkler-neden-seviyor.html
2- https://www.ushmm.org/wlc/tr/article.php?ModuleId=10007311
3- http://www.leparisien.fr/oise-60/deces-du-rabbin-jacques-nezri-06-10-2008-266303.php – http://www.creil.fr/files/creil-ville-2012/votre-ville/votre-mairie/discours-maire/09.09.22-discours-allee-jacques-nezri.pdf
4- http://www.salom.com.tr/haber-70735-fransa_yahudileri_1.html
5- http://www.salom.com.tr/haber-93960-cezayiri_savunan_400_yahudi.html
6- http://tr.euronews.com/2018/07/01/hirsizligin-kitabini-yazan-redoine-faid-yine-firar-etti
7- http://archive.francesoir.fr/actualite/faits-divers/un-fourgon-blinde-trop-pour-redoine-faid-114045.html
https://www.theaustralian.com.au/news/world/frances-most-wanted-gangster-redoine-faid-uses-explosives-to-blast-out-of-jail/news-story/cbb5fa0865e7b1a27bdff101331e780e – https://www.pri.org/stories/2013-04-13/one-frances-most-wanted-redoine-faid-escapes-jail – https://www.marianne.net/societe/la-pj-coffre-redoine-faid-le-braqueur-mediatique

Ömür Çelikdönmez
Twitter: @oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir