KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. FETÖyü Rusya’dan silen adam!

FETÖyü Rusya’dan silen adam!

Ömür Çelikdönmez Ömür Çelikdönmez - - 7 dk okuma süresi
388 0
putin fetö

Kimine göre bildiğiniz Türkiye Türk’ü. Talat Enver Çetin. Kendine “Talat Enveroviç” de diyor. Uzun zamandır Rusya’da yaşıyormuş. Rusya Federasyonu vatandaşlığına geçmiş.(1) Kendisine göre; Talat Çetin (rusça: Четин Талат Энверович) Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren “Rusya Milli Güvenlik Akademisi”nde Uluslar Arası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. Uluslararası hukuk ve ekonomi eğitimi almış Türk asıllı Rusya vatandaşıdır ve Rusya’da yaşamaktadır. Rusya’nın uluslararası ekonomik ilişkileri alanında yirmi yıllık tecrübesi vardır. Türk Akımı‘nın isim babasıdır. Son yıllarda Orta Doğu ve Asya’da terör eylemleri artmış ve terör örgütlerinin altından batılı istihbarat teşkilatları çıkmıştır. Merhum Rus Büyükelçi Karlov’un Ankara’da hain bir suikastla öldürülmesi olayından ve İstanbul’daki Reina Gece Klubü terör saldırısı sonrasından hareketle, Doğu Ülkelerinin Ortak bir Polis Teşkilatı kurması fikrini ortaya atmıştır. Kabul görülen bu fikrin hemen ardından kuruluş çalışmalarına başlanan “Asya Polis Teşkilatı” ASIAPOL‘un kurucuları arasında yer almıştır. Talat Enveroviç Çetin Halen Rusya Federasyonu Milli Güvenlik Akademisi içinde korgeneral rütbesiyle görev yapmaktadır.(2) Bazı mahkeme kayıtlarında Ardahan/Posof’lu 31 Aralık 1973 doğumlu Çiçek ve Enver’den olma gerçek adı Talat Çetin’in soyadı Enveroviç babasının adından geliyor. Rus vatandaşlığına geçişi, Başkurdistan’ın başkenti Ufalı bir hanımla evlenmesinden dolayı.(3)

Rusya Fedreasyonu Adalet Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren “Ulusal Güvenlik Akademisi”nin resmi sitesinde görevi “Ulusal Güvenlik Akademisi” Enstitüsünün Dış Ekonomik İlişkiler Başkan Yardımcısı şeklindedir. Akademinin 1000’den fazla çalışanı vardır ve bunların büyük bir kısmı FSB eski çalışanları ile İçişleri Bakanlığı, Savcılık, Savunma Bakanlığı personelinden oluşmaktadır. Ulusal Güvenlik Akademisi” Başkanı ise 9 Mayıs 1945 doğumlu Prof. Dr. Fursov Vladimir Alekseevich.(4) Bazı çevrelerde Türk Rus ilişkilerindeki en kilit isimlerden birisi görüldüğü gibi Türk asıllı Rusya vatandaşı Talat Enveroviç Çetin, Türkiye kamuoyunda “Türk Akımı”nın isim babası olarak tanınıyor. Rus Büyükelçi Karlov’un Ankara’da uğradığı suikast ve İstanbul Reina’da yaşanan saldırısı sonrasından Doğu Ülkelerinin Ortak bir Polis Teşkilatı kurması fikrini ortaya atmasıyla bilinen Çetin, bu kapsamda oluşturulan “Asya Polis Teşkilatı” ASIAPOL’un kurucuları arasında yer alıyor.(5) ‘Rusya’daki FETÖ okulları CIA’nın paravanı olduğunu ortaya çıkaran isim olarak biliniyor. FETÖ’nün niyetinin iyi olmadığını Rusya’da 10 yıl önce fark edildiğini belirten Çetin; Rusya’da FETÖ-Ermeni ittifakının Türkiye karşıtlığına çalıştığını söylüyor. Diyor ki, “ABD, Soros etkisi ve FETÖ-Ermeni ittifakıyla ki bu ittifakın ciddi bir basında boyutu var. ABD’deki Ermeni Diasporası FETÖ’nün yaptığı ittifak Rusya’ya taşınmıştır. Rusya’da FETÖ, Ermeniler tarafından barındırılıp korunuyor. Moskova’ya çaktırmadan Türkiye aleyhine karar aldırmaya çalışmaktalar ki onların gazeteleri Erdoğan ve Türk Rusya ilişkileri aleyhine yazı yazıyor. Ama bunu pek dikkate alan yok.”(6)

Türk-Rus dostluğunun başlamasında emeği olan Talat Enveroviç Çetin; Türkiye’nin Avrasya hamlesinden iyice köşeye sıkışan ve Orta Asya’daki okulları elinden alınmaya başlayan FETÖ’nün hedefinde. Nitekim geçmişte Türkiye’de ve Rusya federasyonu medyasında Talat Çetin’i KGB elemanı gibi gösteren haber servis edilmişti. Orta Asya’daki FETÖ okullarının kapatılması için tüm bölgede çalışan ve Türkiye’ye gerekli tüm bilgileri veren Çetin’in böyle bir zamanda hedefe konulması dikkat çekici.(7) Rusya’da yayın yapan Novaya Gazeta; Talat Çetin hakkında yıllar öncesinde aleyhinde haberler yayınlamış, kendisini FSB başkanının yardımcı ya da özel temsilcisi olarak tanıttığı iddiasını ortaya atmıştı. Talat Çetin ise Milli Güvenlik Akademisi gibi bir kurumda Tümgeneral rütbesiyle başkan yardımcısı olarak çalışan bir kişinin böyle bir iddiada bulunamayacağını belirterek yalan haberlerin servis edildiği 2013’te Akademide Dış Ekonomik İlişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Tümgeneral rütbesi ile görev yaptığını, kurumun resmi internet sitesinin de www.uacadnb.ru olduğunu söylemişti. Akademinin Rusya federasyonu genelinde, Rusya’nın ve dost ve stratejik ortak ülkelerin çıkarlarını her platformda korumak, geliştirmek, ülke çıkarlarına zarar verecek her türlü eylem ve davranışa engel olmak ve diğer devlet kurumları ile işbirliği içerisinde faaliyette bulunmak gibi bir misyonları olduğuna değinen Çetin, resmi görevi dışında Türk vatandaşlarının haklarını korumak için de çalıştığını vurgulamıştı.(8)
Akkuyu nükleer santralinin Rusya’nın eski SSCB toprakları dışında dolarla yaptığı ilk atom santrali olduğunu söylemiş, dolayısıyla Rusya için önemli olanın ekonomi değil, Türk dostluğu olduğunu belirtmişti. Ona göre; Türk akımı ve Akkuyu santrali Türk Rus ilişkilerinin sigortasıdır. Uçak düştüğünde, ilişkiler koptuğunda dahi hiç kimse nükleer santrale dokunmadığını, ne Türklerin Ruslara vermeyeceğiz dedi ne de Rusların yapmayacağız dediğini, santralin maliyeti 22 milyar dolar olduğunu, Rusyanın parasını 33 yıl sonra geri alabileceğini, tüm bunlara rağmen Rusyanın NATO üyesi Türkiye’ye güvenerek, asırlık dostluğa, Osmanlı İmparatorluğunun varisine yatırımı kendi parasıyla faizsiz yaptığını gündeme getirmişti. Dar zamanda Türkiye’nin dostları Ergenekon’dan çıkıp geliyor! Anlayan anladı…
Bakınız
1- http://www.karar.com/yazarlar/hakan-albayrak/talat-enverovicin-akliyla-hareket-edersek-1860
2- http://talatcetin.com/
3- https://www.dizifragman.net/kgb-generali-enverovic-olarak-biliyordu-ama-o-posoflu-
4- http://uacadnb.ru/rukovodstvo
5- https://www.timeturk.com/talat-enverovic-cetin-s-400-ler-turkiye-yi-bati-dan-koruyacak/haber-725260 – http://www.gazetevan.com/turk-rus-fonunun-basina-talat-enverovic-geliyor-102400.html
6- https://www.aksam.com.tr/roportaj/dogunun-2-aslan-ulkesi-batiya-karsi-duruyor/haber-724512
7- http://talatcetin.com/talat-enverovic-cetine-feto-saldirisi/
8- http://haberrus.com/headline/2013/02/05/talat-cetin-novaya-gazetanin-iddialarini-yalanladi.htm

Ömür Çelikdönmez
Twitter:@oc32oc39

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir