KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Farid AHMAD: Taliban’ın düşüşü yine kesin:

Farid AHMAD: Taliban’ın düşüşü yine kesin:

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
375 0

1. Uluslararası toplumun nihai kararı, Taliban bir yıl devam ederse, Taliban’ın bir yıl tanınmayacaklarını söylendı. Çünkü Taliban hükümeti büyük ölçüde Pakistan’ın kontrolü ve yönetimi altındadır.
Bu arada, Taliban liderleri kara listeden çıkarılmayacak.
ISI (pakistan milli itihbarat teşkilati) Başkanı General Faiz Hamid, Kabil’de kaldığı süre boyunca üç büyük görevi yerine getirdi:
İlk olarak, Taliban kabinesini sonuçlandırdı ama meşruiyetini yok etti.
İkincisi, yanında getirdiği JIATT askeri ekibiyle, şu anda Panjshir’de bulunan koordinatları ve hava saldırılarını vermek için Pakistan Hava Kuvvetleri ile daha iyi koordine olmaları için onları Panjshir’e gönderdi.
Üçüncüsü, önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek olan Keşmir’e ABD silahlarıyla 5.000 karışık savaşçının konuşlandırılmasını tamamladı. Bu hikayenin başlangıcı, büyük hikaye önümüzdeki haftalarda başlayacak.
Yani bir efendi ve ülkenin ana hükümdarı gibi kölesini Taliban’a emretti ve dünya bunu açıkça biliyor. Pakistan’daki hapishanelerde yüzlerce Pakistan karşıtı Taliban komutanı ya öldü ya da hala hapiste.
Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, Taliban dışişleri bakanı rolüyle onları tanımaya çalışıyor.
Pakistan Ulusal Savunma Askeri Üniversitesi, stratejik propaganda ve psikolojik savaş aracı olarak bir ay içinde ulusal ve uluslararası medyaya 47 Taliban yanlısı makale yazdı. Yani Pakistan’ın ulusal gücünün tüm araçları, komşu ülkedeki geri bir grubun zaferine hizmet ediyor. Ancak, Molla Ömer’in oğlu Molla Yakub’un birinci grubu, ikinci “Hakkani Hareketi” ve Katar yönetimindeki üçüncü grup olmak üzere üç Taliban grubunun tümü arasındaki belirleyici güç mücadelesi, herhangi bir kapsayıcı hükümetin oluşumunu engelledi. Hiçbir özgürlük seven ve vatansever Afgan, Pakistan’ın kukla hükümetinde kendilerini görmüyor veya görmek istemiyor.
2. Panjshir’deki Ulusal Direniş Cephesi (NRF), tüm tedarik yollarının şu anda halka kapalı olmasına rağmen, ülkenin çağdaş tarihinde Talibanizm-terörizme karşı direnişin bir sembolü olarak devam ediyor ve bu cephedeki en önemli unsurlardan biri bile. yüksek rütbeli askeri ve tüm maddi ve manevi ayrıcalıklardan yararlanan “Cumhuriyet” hükümetinin mülkü mevcut değildir.
Ancak direniş cepheleri ülkenin diğer bölgelerinde beklenenden daha erken gelişiyor. Şehirleri geri alma ihtimali düştüğü kadar kolay, Panjshir gibi biraz kararlılık gerektiriyor. İkinci direniş cephesi, Afganistan’ın kahraman kadınlarının şehirlerdeki protesto cephesidir.
Fransa ve ABD’deki ve bölgedeki diğer ülkelerdeki daha fazla çevre tarafından yönetilen Avrupa Birliği, Ahmed Mesud’u açıkça desteklemeyi ve hatta önümüzdeki hafta kapsamlı bir Taliban sonrası hükümet planını tartışmayı kabul etti. Taliban’ın hükümetin hükümdarı değil, hükümetin üyesi olduğu yerler.
Önümüzdeki günlerde ülke denkleminde askeri-politik bir dönüş göreceğiz. Üç ülkenin (ABD, İngiltere ve Rusya) istihbarat ajanlarının bir gündemle Hindistan’ı ziyaret etmesi Afganistan konusunu daha da sıcak hale getiriyor.
3. Tekrarlanan temaslarda, Baglan, Badahşan, Takhar, Samangan, Mazar, Parwan ve Kapisa’daki tüm Taliban’a talebim, çoğunluk olmasına rağmen, Panjshir Vadisi’ndeki “Taliban’ın ölümü” saldırılarına katılmamalarıydı. baskıya rağmen reddetti Ancak, kuzey Taliban’ın kaderinde büyük bir dönüm noktasına yol açacak çok fazla baskı altında olduklarını söylediler. Şu anda Taliban, Panjshir’deki halkın direnişi nedeniyle insanlığa karşı suçlar işliyor. Vicdanlı herhangi bir Afgan için bu kabul edilemez ve bazı Taliban liderlerinin bu hareketine karşı çıktı.

Afganlar, Taliban sonrası bir hükümet için hazırlanmalı ve birleşmeli, ancak liderler tarafından üçüncü kez aldatılmamalı.

P.Korg. Farid AHMADI (Afganistan özel kuvvetler genel komutanı)

Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir