Temmuz’da S-400’ler Geliyor

BREXIT EUROSKEPTİKLERİ YILDIRABİLİR Mİ?

Mısır Suriye İhvan hareketi ne için oluştu

Şu an Türkiye ve İran ile diyalog zor ve faydasız

F35‘in bilgi aktarım sistemleri ortak ülkeleri rahatsız ediyor

Gündem 13 Haziran 2019
101

ABD savunma bakanlığı Her önüne gelene F35 için uyarı ültimatom verse de iki önemli ortak ülkenin F 35’ler konusunda ABD dış işleri bakanlığına ültimatom verdiği iddia edilmiştir. ABD ‘nin yabancı askeri sistemlerine ve verilerine girişi kısıtlandırılması veya programdan çıkılacağı belirtilmiştir. F35’ler temelde ALIS denen bulut tabanlı otomatik lojistik bilgi sistemi üzerinden her müşteriye hizmet vermek temelli kurulmuştur.Olayı özetlemek gerekirse bakıma giren ve uçan Uçak ile ilgili tüm veriler bu sistemde toplanmaktadır.Sitem görev planından, bakıma ve tamire kadar tüm prosedürü kapsamaktadır. İşte bu noktada yabancı ortak müşterek ülkeler kendi uçuşlarına ve operasyonlarına rahatlıkla sızıla bilineceğinden şüphe duymaya başlamışlardır. Her ne kadar şimdiye kadar bir iki ülke bu endişeyi dillendirse de resmi olarak bu sıkıntıyı ortaya koyan bir çok ülkenin olduğu iddialar arasındadır.
Programdan sorumlu Koramiral Mathias W Winter; herhangi bir ülkenin bu tür tehditlerde bulunduğunu bilmediğini,bunun nereden kaynaklandığını bilmediğini lakin kimsenin çıkmadığını belirtmiştir. ALIS Ülke Veri Yönetimi sisteminin var olduğunu, Norveç,İsrail,İngiltere, İtalya’nın bu sisteme sahip olduğunu belirtmiştir.
ALIS verileri ile ilgili endişelerin Avustralya Savunma bakanlığının 2013 yılında yaptığı bir veri güvenliği incelemesine dayandığı iddia edilmektedir. Pentagona programla ilgili olarak bağımsız veri çözümüne ihtiyaç duyulduğu bildirilmiş lakin Pentagonun 2016 yılına kadar bu durumu sorun olarak görmediği belirtilmiştir. Avustralya hava kuvvetlerinin bunun üzerine kendi güvenlik sistemlerini oluşturmak için proje başlattığı iddia edildi.Projenin sonuçları paylaşılmadı.
Kafkassam
https://www.defensenews.com/smr/hidden-troubles-f35/2019/06/12/two-f-35-partners-threatened-to-quit-the-program-heres-why-they-didnt/
https://www.defensenews.com/smr/hidden-troubles-f35/2019/06/12/two-f-35-partners-threatened-to-quit-the-program-heres-why-they-didnt/
https://www.flightglobal.com/news/articles/dubai-foreign-f-35-partners-work-up-interim-soluti-443146/

Yorumlar