Elhan Şahinoğlu: Laşa Darsaliya həm Azərbaycanın, həm də Ermənistanın səfirləri ilə görüşməsi diqqət çəkdi

“Gürcüstanda ən azı 8-9 nəfər azərbaycanlı deputat seçmək imkanımız var”

Yüzyılın başında büyük bir şehir inşa eden tek ülke

Armenia: Can the Government Reverse Demographic Decline?

Eylemciler Paris’i ateşe verdi

Gündem 25 Kasım 2018
107

Fransa’da Emanuel Macron’nun ekonomi politikalarını ve özellikle son zamları protesto amacıyla başlayan ve 2 haftadır süren olaylar devam etmektedir. Sarı yelek fosforlu yelekleri kendilerine simge seçen protestoculara polisin müdahalesi ağır olmuştur.Göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale ttiği protestocular içerisinden 2 kişinin öldüğü ve 500 e yakınının ise yaralandığı bsına yansımıştır. Polisin devlete ait binaları koruma altına aldığı ve şehir merkezinde güvenlik duvarı oluşturduğu olaylarda göstericiler barışçıl gösterilerde bulunduklarını iddia etmektedirler. Geçtiğimiz haftaki gösterilere 280 binden fazla gösterici katılırken bu hafta Fransa’nın tümünde olayların yaşandığı basına yansımıştır. Hükümet tarafında ise protestocuların aşırı sağcılar ve holiganlar olduğu ve sürekli halkı tahrike kalkıştıkları yönünde açıklamalar gelmiştir. Fransa İçişleri bakanı Christophe Castaner ,sağcı lider Marine le Pen’i suçlayarak “Marine Le Pen, insanları Champs Élysée’e çağırdı ve barikatların arkasında partisinin üyeleri var” şeklinde suçlamalarda bulunmuştur. Le pen ise içişleri bakanını gilets jaunes hareketini itibarsızlaştırmak istediğini ve gerilim stratejisi uygulamaya çalıştığı nı söyledi.
Fransa’da petrol fiyatları bu yıl yüzde 16 artmış ve bu artış ekim ayında bir önceki aya göre neredeyse yüzde 60ları bulmuştur.

Kafkassam

https://www.theguardian.com/world/video/2018/nov/24/french-police-fire-teargas-at-gilets-jaunes-protesters-in-paris-video


https://edition.cnn.com/2018/11/24/europe/france-protests-intl/index.html
https://www.theguardian.com/world/2018/nov/24/french-gilets-jaunes-protests-turn-violent-on-the-streets-of-paris
https://www.ft.com/content/7d0e1318-f09b-11e8-ae55-df4bf40f9d0d

Yorumlar