KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Eylemciler Paris’i ateşe verdi

Eylemciler Paris’i ateşe verdi

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
197 0

Fransa’da Emanuel Macron’nun ekonomi politikalarını ve özellikle son zamları protesto amacıyla başlayan ve 2 haftadır süren olaylar devam etmektedir. Sarı yelek fosforlu yelekleri kendilerine simge seçen protestoculara polisin müdahalesi ağır olmuştur.Göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi ile müdahale ttiği protestocular içerisinden 2 kişinin öldüğü ve 500 e yakınının ise yaralandığı bsına yansımıştır. Polisin devlete ait binaları koruma altına aldığı ve şehir merkezinde güvenlik duvarı oluşturduğu olaylarda göstericiler barışçıl gösterilerde bulunduklarını iddia etmektedirler. Geçtiğimiz haftaki gösterilere 280 binden fazla gösterici katılırken bu hafta Fransa’nın tümünde olayların yaşandığı basına yansımıştır. Hükümet tarafında ise protestocuların aşırı sağcılar ve holiganlar olduğu ve sürekli halkı tahrike kalkıştıkları yönünde açıklamalar gelmiştir. Fransa İçişleri bakanı Christophe Castaner ,sağcı lider Marine le Pen’i suçlayarak “Marine Le Pen, insanları Champs Élysée’e çağırdı ve barikatların arkasında partisinin üyeleri var” şeklinde suçlamalarda bulunmuştur. Le pen ise içişleri bakanını gilets jaunes hareketini itibarsızlaştırmak istediğini ve gerilim stratejisi uygulamaya çalıştığı nı söyledi.
Fransa’da petrol fiyatları bu yıl yüzde 16 artmış ve bu artış ekim ayında bir önceki aya göre neredeyse yüzde 60ları bulmuştur.

Kafkassam

https://www.theguardian.com/world/video/2018/nov/24/french-police-fire-teargas-at-gilets-jaunes-protesters-in-paris-video

https://edition.cnn.com/2018/11/24/europe/france-protests-intl/index.html
https://www.theguardian.com/world/2018/nov/24/french-gilets-jaunes-protests-turn-violent-on-the-streets-of-paris
https://www.ft.com/content/7d0e1318-f09b-11e8-ae55-df4bf40f9d0d

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir