Çeçenya ve Dağıstan’dan binlerce Müslüman hacca gidecek

Kərim Əsgəri: Xarici təhlükəni görən İran daxildə basqıları artırıb

ABD başkanlık seçimleri 2020 De

DİNİ DEĞERLERİ KULLANARAK DEVLETE YÖNELİK KALKIŞMALAR

Eski CİA ajanına 20 yıl hapis cezası

Gündem 21 Mayıs 2019
124

Virginia Leesburg’dan Ulusal Savunma bilgilerini Çin Halk Cumhuriyeti ajanına iletmek suçundan suçlu bulunan eski Cia Ajanı, 62 yaşındaki K.P.M 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dava hakkında Ulusal Güvenlik Genel Avukat Yardımcısı John C. Demers” Eski istihbarat subayı M, ulusal savunma bilgilerinin Çin istihbarat memuruna iletmek suçundan dolayı ömrünün sonraki 20 yılını hapishanede geçirecek şeklinde beyanda bulunur iken, Bu davada eski ABD istihbarat subaylarının Çin tarafından hedef alındığının ,meslektaşlarına ve vatanlarına ihanet etmelerinin endişe verici bir örneğidir.Bu dava ile eski istihbarat subaylarına Çinliler veya herhangi bir istihbarat servisi ile iş ortaklığı yapmamalarına dair sert bir cevap verilmiştir şeklinde beyanda bulunmuştur. ABD G. Virginia Doğu Bölgesi Avukatı Zachary Terwilliger ise: M.. sadece ülkemizi büyük bir tehlikeye atmakla kalmadı,aynı zamanda ulusal savunmamız için kendi güvenliğini tehlikeye atan insanlarında hayatlarını tehlikeye attı demiştir. FBI’ın Washington Bölge Ofisi Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nancy McNamara ise; ABD hükümeti çalışanlarına ulusun sırlarını güvende tutmaları konusunda güvenilir. Eski ABD istihbarat görevlileri yabancı istihbarat servislerinin her zaman hedefidir ve bu tehdit her zaman var olacaktır. FBI bu tehditleri önlemeye ve bu tehditlerden korumaya devam edecektir şeklinde beyan vermiştir.
M.. Martve Nisan 2017’de Çin istihbarat servisine çalıştığı düşünülen Y… ile görüşmek üzere Şangaya gittiği, Akıcı mandarin Çincesi konuşan ABD vatandaşı M’nin Çin ajanı Y ile arasındaki gizli iletişimi kolaylaştırmak için aldığı gizli iletişim cihazını FBI incelemesine verdiği, Akıllı telefon cihazının analizinde M ile Y arasında PRC ‘nin istihbarat servisine satabileceği gizli bilgiler hakkında konuştukları ile alakalı bir dizi iletişim bileğileri ortaya çıkarılmıştır. FBI analistleri incelemelerinde M.. ‘nin en az 5 adet ABD belgesini güvenli şekilde iletmek için gereken tüm adımları tamamladığı, belgelerin en az 2 sinin başarıyla iletildiği,M’nin bir mağazada Gizli ve Çok gizli düzeyde sınıflandırılmış belgeleri bir micro Cd karta tararken çekilen görüntülerin olduğu, daha sonra evinin aranmasında bu kartın bulunduğu ve kendisinin hapishaneden yaptığı çağrıda ailesine bu kartı bulmaları istediğine dair deliller mahkemeye sunulmuştur.
M…,Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Savunma İstihbarat teşkilatı(DIA) dahil olmak üzere uzun bir süre istihbarat memuru olarak görev yapmış, kariyeri boyunca Çok gizli bilgilere erişim izni almıştır. M’nin görevden ayrıldığı 2012’den sonra erişim izinleri kaldırılmıştır.Davaya ayrıca Ulusal Güvenlik Bölümünün Karşı İstihbarat ve İhracat Kontrol Bölümünden Evan Turgeon,kurum adına katılmıştır.
Kafkassam

https://www.justice.gov/opa/pr/former-cia-officer-sentenced-prison-espionage

Yorumlar