KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ertan Simitçi: Kosova’da Türkçe bitiyor

Ertan Simitçi: Kosova’da Türkçe bitiyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
324 0

Vizyonsuzluk, bizi bu duruma düşürdü dersek yeridir!

Son yıllarda Kosova’da Türkçe eğitimin çok iyiye gittiğini, olumlu gelişmelerin yaşandığını ve eğitimde kalitenin arttığını açıklayanların, hatta Türkiye’ye rapor edenlerin; bugün Prizren dahil, diğer şehirlerde Türkçe eğitime kaç öğrencinin yeni kayıt yaptığını da lütfen rapor etsinler!

2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı resmi olarak başlamadan önce, onlarca öğrencinin liselere hala kayıt yaptıramaması nasıl izah edilebilir? Bu belirsizlik neden kaynaklanıyor?
Neden her yıl aynı sorunlar yaşanmaktadır? Bu olaylarda kimler sorumludur?

Prizren’de yeni kayıt yapan öğrenci sayısında yaşanan düşüş hangi gerekçeyle izah edilecek? (Diğer şehirler için resmi rakamların açıklanmasını beklemekteyiz).

* * *
Bugün Türkçe eğitimde liyakat, kalite ve başarı sorunu var. Vizyon ekiskliği var. Uygulamada yaşanan yüzlerce problem hala çözülememiş, güncelliğini koruyor.

Türkçe eğitimin araç-gereçlerle, gezilerle, tabletlerle, dönem dönem yardımlarla ayakta duracağını sananların, vizyon sorunu ve eksikliği olduğuna herkes şahit oldu.

Birçok Türk kökenli aileden şu ifadeleri duymaya başladık: Arnavutça dilini öğrenmesi için, çocuğumuzu Arnavutça okula göndereceğiz.
Peki yetkililere soruyorum:
Türkçe eğitimde Arnavutça dersini veren Arnavut öğretmenler neden yetersiz? Neden bugüne kadar sessiz kalındı? Neden Arnavutça dilini doğru şekilde öğretebilecek öğretmenler seçilmiyor?

Yada neden bazı Türk aileleri, hatta kamuda çalışan bazı Türk memurlar, çocuklarını özel okullara göndermeyi tercih ediyor? Daha mı kaliteli; yoksa daha mı avantajlı; yada başka bir neden mi var?

Umarım Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri dahil olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarımız bu son durumu, çok daha ciddi bir şekilde araştıracak ve raporlarına gerçekleri yazacaklardır.

Siyasetçiler olarak bizlerde rapor yazıyoruz. Veliler olarak bizlerde durumu görüyoruz. En sonunda sorumluluk hepimizin olduğunun bilincindeyiz. Ancak gerçekleri yazmanın zamanı geçiyor…
Ertan Simitçi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir