KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ertan Simitçi: Kosova Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının ve bölünmez toprak bütünlüğünün çiğnenmesine karşıyız !

Ertan Simitçi: Kosova Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarının ve bölünmez toprak bütünlüğünün çiğnenmesine karşıyız !

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
199 0

Kosova ile Sırbistan arasında normalleşme süreci kapsamında imzalanan Sırp Belediyeler Birliği anlaşmasının ülkemizin Anayasal düzenine ve egemenliğine tehdit olduğu düşüncesini savunmakta ve uygulamaya konmasına karşı olduğumuzu beyan ederiz.
Söz konusu anlaşma, Kosova’nın çok dilli, çok etnisiteli yapısını da zedeleyeceği gibi, bir toplumunun kendi özel bayrağı, kendi özel meclisi ve kendi özel yönetim anlayışıyla ülkemizin bağımsızlık mücadelesine zarar vermektedir. Olabilecek her tür anayasal zedeleme toplumumuzda derin kaygılar yaratacak, hali hazırda yaşanan göç dalgasını daha da hızlandıracaktır. İstatistiksel bağlamda Türk toplumu, Kosova’da göç eğiliminin en zayıf olduğu toplumdur. Yaklaşan nüfus sayımlarını da göz önünde bulundurduğumuzda toplumumuz nezdinde yaşanacak bir göç hareketi varlığımızı ciddi derecede zedeleyecektir.
Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulması halinde Kosova’da yaşayan diğer etnik toplulukların temsiliyetinde, kendi dillerine eğitim görme haklarında ve kamuda temsiliyetinde sorunların yaşanabileceğini öngörmekteyiz. Bugün bu hususta karşıt görüşlerini bildiren ancak o dönemde Türk toplumunun haklarını korumak ve temsiliyetiyle yetkilendirilen milletvekillerin ulusal ve toplumsal çıkarlarımızı düşünmeksizin anlaşmanın Kosova Meclisi’nde onaylanıp yürürlüğe konulmasına katkı sunduğunu da hatırlatmak isteriz.
Yenilikçi Türk Hareket Partisi, Kosova’da yaşayan Türk toplumunun toplumsal haklarını korumak, Türk toplumunun ulusal politikalarda karar alma etkisini güçlendirmek amacıyla kamuda temsiliyetini arttırmak ve ülkemizin egemenliğinin korunmasını amaçlayarak kurulan bir partidir.

Bu süreçte, ülkemizin ulusal egemenliğinin tehdit edildiği ve kurulması halinde toplumumuzun da negatif yönde etkileneceğini düşündüğümüz Kosova- Sırbistan ilişkilerinin normalleşme süreci ile ilgili Avurpa Birliği üye ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin de gözlemci veya arabulucu ülke sıfatıyla sürece dahil olmasından yanayız.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kosova halkının Sırp zulmünden kurtulması ve akabinde ülkemizin devlet inşası sürecindeki yegane katkıları, egemenliğimizin korunması için sunacakları desteğin bariz göstergesidir.
Bağımsızlığımızın 15.yıldönümünü kutlamaya hazırlandığımız bu günlerde, bağımsızlığımızı zedeleyecek yapıların oluşturulmasına karşı olduğumuzu ve ülkemizde hoşgörü ve uyum içerisinde yaşayan bütün toplulukların oluşturduğu kültürel ahengi zedeleceği görüşünü savunduğumuzu belirtmek isteriz.

Yaşasın çok etnikli Kosova !
Ertan Simitçi

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir