KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Ermenistan’da seçimin galibi Pasinyan

Ermenistan’da seçimin galibi Pasinyan

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
305 0

Ermenistan gerçekleşen erken seçim Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı resmi olmayan. Sonuçlarına göre Nikol Pasinyan kazandı. seçimde 2,5 milyon kayıtlı seçmenin yüzde 48,6’sı oy kullandı. Ermenistan nüfusunu seçmen olarak kaydeden seçim kurulu eski Sovyet dönemi hastalıklarını nüksettirmiştir. Ermenistan istatistik kurumu her yıl Ermenistan nüfusunun azaldığı yönünde açıklama yaparken seçim kurulu resmî verilerinin Ermenistan fiili nüfusunun üzerinde seçmen kaydı şahısı açıklaması bir anlamda seçime gölge düşürmektedir. Kullanılan oy oranı bile seçmen sayısı hakkında bir kanaat vermektedir. Biz bunu en son Makedonya’da gerçekleşen halk oylamasında da gördük.Seçmen sayısının yüzde atmışı seçimlere katılma da bir çıkıyor. Oysa verilen rakam ile seçime katılan arasındaki bu açıklık gerçek anlamda nüfus hakkında bilgi vermektedir

Yapılan açıklamaya göre Paşinyan’ın partisi “Toplumsal Sözleşme” öncülüğündeki “Benim Adımım” ittifakı oyların yüzde 70,4’ünü aldı.

Ermenistan Meclisi’ne Paşinyan’ın ittifakı dışında barajı aşabilen iki parti girebildi. Bunlar, yüzde 8,2 oy alan iş adamı Gagik Tsarukyan liderliğindeki Müreffeh Ermenistan Partisi ve yüzde 6,3 ile Edmon Marukyan başkanlığındaki Parlak Ermenistan Partisi oldu.

Daha önce iktidarda bulunan eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Cumhuriyetçi Partisi yüzde 4,7, Taşnak partisi ise yüzde 3,9 oy alarak baraj altında kaldı ve meclise giremedi. Ermenistan’ı Koçaryan’ın darbe ile iftara geldiği günden beri yöneten Karabağ klanı ermeni halkından ciddi anlamda cezalandırıldı. Taşnakçıların da halk tarafından cezalandırılması Ermenistan’ın geleceğinde bazı umutların yeşermesini sağlayacaktır.

Ermenistan’da ittifaklar için yüzde 7, tek başına katılan siyasi partiler için yüzde 5 seçim barajı bulunuyor.

Ermenistan’da 10 yıl cumhurbaşkanlığı yapan Serj Sarkisyan’ın anayasa değişikliği yaptıktan sonra başbakan olarak iktidarını sürdürmesine itiraz eden on binlerce kişi, yoksuzlukla mücadele ve daha fazla demokrasi gibi taleplerle nisan ayında gösteriler düzenlemişti. Gösteriler üzerine Sarkisyan istifa etmiş, gösterilere öncülük eden Paşinyan, partisinin 105 üyeli mecliste 9 milletvekili olmasına rağmen protestolara karşı koyamayan birçok parlamento üyesinin oylarıyla başbakan seçilmişti.

Paşinyan, ülkede bir an önce erken seçime gidilmesini isteyerek erken seçimin önünü açmak için ekim ayında başbakanlık görevinden istifa etti. Bunun ardından parlamentoda yapılan iki oylamada da başbakan belirlenemedi. Böylece 9 Aralık’ta erken seçim düzenlenmesi kararı alındı. Paşinyan’ın bu sürede geçici başbakan olarak görevine devam etmesi kararlaştırıldı.

Halkın 5 yıl için seçtiği milletvekillerinin ilerleyen günlerde parlamentoda yapacağı oylamayla başbakan belirlenecek.
Kafkassam

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir