KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ermenistan Azerbaycan barışıyor mu

Ermenistan Azerbaycan barışıyor mu

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 6 dk okuma süresi
300 0

Ermenistan’da beklendiği gibi erken genel seçimleri Nikol Paşinyan kazandı. Ermenistan Seçim Kurulu’nun kayıtlı seçmen sayısını 2.500.000 olarak açıklaması ve seçime katılma oranının %46’da kalması Pasinyanın Ölüler oy kullanmadı şeklindeki ifadesine de açıklık getirdi. Ermenistan’ın resmi nüfusu 3.200.000 yüksek Seçim Kurulu’na kayıtlı seçmen sayısı ise 2.500.000. Ermenistan’da fiili yaşayan nüfusun 1800000 Olduğunu hemen hemen bütün bağımsız kaynaktan ifade etmektedir. Ayrıca Ermenistan istatistik kurumu her yıl Ermenistan nüfusunun göç vererek azaldığını ifade ediyordu. Bu gelişmeler ışığında ve Pasinyanın Ölüler oy kullanmadı ifadesi Ermenistan seçimlerinde şimdiye kadar çok büyük hilelerin yapıldığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Ermenistan Devleti’nin resmi ideolojisini oluşturan Taşnak partisinin barajı geçememiş olması aslında bir çok soruya da cevap vermektedir. Ermenistan normalleşiyor Ve geçmişe dönük bir çok olumsuz problemi de çözecek gibi gözükmektedir. Taşnak partisinin ve Karabağ klanının Bu seçimlerde hüsrana uğraması Ermenistan halkının bilinçli bir tercihi geçmiş 15 yılda itirazı olarak tarihe geçecektir. Ermenistan’ın yöneten Koçaryan ve ve Sarkisyan İktidarlarının Ermeni halkı üzerindeki baskıları ve ekonomik durumları artık bitmiştir. Bu anlamda yeni dönemde iktidara gelen pasinyanı çok büyük SORUNLAR beklemektedir. Öncelikle halkın refahı mutluluğu sonra ise dünya sistemi ile entegre olma süreci beklenen ilk icraatlar olacaktır. Yakın bir zamanda dünya kamuoyu Ermenistan Azerbaycan barışmasına şahit olursa Şaşırmamak gerekir. Her iki devlette meydana gelen gelişmeler bu sürece doğru hızla ilerlemektedir. Artık karabağ söylemi iki devlet için sürdürülebilir bir söylem olmaktan çıkmıştır.
Karabağ sorunu Her iki devlet için bir yönetim argümanı olmaktan çıkmıştır. Karabağ’ın çözümü Her iki devlet için ciddi anlamda +1 kazanım elde ettirecektir. Ermenistan son bir yıl içinde ciddi anlamda değişim ve dönüşüm yaşarken Azerbaycan ise gelecek olan bir yakınlaşmaya şimdiden zemin hazırlamak istiyor. Geçtiğimiz ay içerisinde Azerbaycan’ın önemli bir düşünce kuruluşu olan cumhurbaşkanlığı yanında stratejik araştırma merkezi TTürkiye’de bir dizi ziyaretler ve temaslar gerçekleştirdi. Özellikle Türkiye’deki hükümetin yan kuruluşu sayılan SETA’da gerçekleştirilen program oldukça ilginç ve dikkat çekici idi. SAM adına Türkiye’ye gelen Bilim adamları içerisinde özellikle 2 kişi dikkat çekmektedir. Cavit Veliyev ve Musa Qasımlı. Bu iki bilim adamı Azerbaycan’ın Şahin kanadına mensup ve Karabağ konusunda katı tutumlar sergilemekle meşhurdur. Özellikte 2008 Türkiye-Ermenistan açılım sürecinde bu iki bilimadamı açılım sürecine karşı ciddi anlamda direnmişlerdir.
Azerbaycan’ın gerilim politikaları ile bir şeyi elde edemediğini de en yakın şahidi bu iki bilim adamıdır. Özellikle Azerbaycan’ın en meşhur politikacılarından ve Türkiye’de de fazla tanınan Ganire Paşayevanın Sert ve şahin tutumlu politikalarına hep beraber Şahit olmuştuk. Şimdi Ermenistan’da yeni bir dönem başlıyor Azerbaycan bu yeni dönemi değerlendirip Ermenistan ile arasındaki problemi çözme noktasına gelebilir fakat Şahin tutumlu politikacı ve bilim adamlarının tavırları herkes tarafından merak edilmektedir. Azerbaycan iktidarına yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre yakın bir zamanda Azerbaycan ile Ermenistan arasında bir diyalog atmosferi ulaşabileceği ifade edilmektedir. Hatta bu kaynaklardan hareketle yapılan yorumlara göre yakın bir zamanda Azerbaycan Ermenistan dostluğu ile karşı karşıya kalırsak şaşırmayın diye ifade edilmektedir. Sovyet dönemi politikpskoloji ruh haline tekrar dönüş olacak gibi. Yeniden Azerbaycan Ermenistan dostluğuna sahne olunursa şaşırmamak gerekir. İşte bu anlamda 2008’de Türkiye aleyhine çok ağır laflar eden dostlarımızın tavrını merak ediyoruz. Ermenistan ve Azerbaycan kendi sorunlarını çözebilecek olgunlukta bir masa etrafında toplanıp bölgesel problemlerin çözüm için adım atmalılar. Bunun Sam ile Seta’nın Toplantısı oldukça önemliydi. Türkiye’de Ermeni Sorunu Ermenistan sorunu bağlamında herhangi bir uzmanın yetişmesinin önündeki en büyük engel olan bu iki kuruluş şimdi yeni dönem için neler yapacakları merak konusudur. Her zaman bir adım önde olan Ermenistan şimdi bu iki kuruluş üzerinden İlişkileri manipüle etme fırsatı yakalayacaktır. Ermenistan Azerbaycan ilişkilerinin düzelmesi Azerbaycan Türkiye ilişkilerini belki daha sağlıklı bir zemine çekebilir. Güney Kafkasya’da bu barışa çok daha fazla ihtiyaç vardır.
Hasan Oktay

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir