KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ermenilere devlet vermeyen Haçlılar Kürtlere mi verecek

Ermenilere devlet vermeyen Haçlılar Kürtlere mi verecek

Hasan Oktay Hasan Oktay - - 3 dk okuma süresi
365 0

Ermenilere devlet vermeyen Haçlılar Kürtlere mi verecek?
Dönemin büyük güçleri, yani emperyalistler “Doğu Sorunu” stratejilerinin gereği olarak Osmanlı Devleti’ndeki bütün etnik ve dini unsurları bağımsızlıklarını edinmeye çağırdılar. Osmanlı Devleti’nin Müslüman vatandaşlarına milliyetçilik ve Hristiyan olanlarına da hem milliyetçilik ve hem de din kardeşliği üzerinden yaklaştılar.
Ermeniler birden biri en gözde din kardeşleri oluvermişlerdi. Osmanlı Devleti’nin birçook sorunları vardı. Ancak Müslümanlarla gayrimüslimler arasında din farklılığından dolayı sorunlar yoktu. Fakat devletin kamu güvenliğini sağlamadaki yetersizliği dinin de istismar edilmesine; çeteleşmiş-örgütlenmiş yapıların dini kendi amaçları doğrultusunda kullanmalarına da zemin hazırladı.
Ki bu, emperyalistlerin de arzuladıkları bir durumdu. Hınçak ve Taşnak örgütlerinin şiddet yolu ile haklarını alma yönündeki faaliyetleri ilk başlarda Ermeni kamuoyu tarafından ciddi bir destek görmedi. Ancak gerçekleştirilen eylemler ve tabii ki bu arada büyük güçlerin faaliyetleri kısa zaman içerisinde Ermenilerle Müslümanlar arasındaki güveni sarstı.
Ermeniler devlet olmak istiyorlardı. Emperyalistler de Ermenilere, “bunun mümkün olduğunu ve bu davalarında bütün imkanlarıyla kendilerinin yanında olduklarını” söz ve eylemleriyle ispatlıyorlardı.
1890’lardan itibaren başlayan eylemler ve gittikçe kanlı geçen yıllar… derken Birinci Dünya Savaşı.
Ermenilerin tercihi de sonradan yaşananlar da malum.
Emperyallistler Osmanlı Devleti ile savaşırken Ermeniler de gönüllü olarak onların safında idiler. Ama Ermeniler tehcir edildiklerinde yanlarında emperyalistler yoktu. Sonuç malum.
Ermeniler yüzlerce ve belki binlerce yıldan beridir üzerinde yaşadıkları vatanlarından oldular. Arkalarından yüzbinleri de bırakarak.
Bugünkü emperyalistlerin yeni gözdeleri de Kürtlerdir. Ermenilerin Hınçak Taşnak partileri gibi, Kürtleri temsil iddiasında olan PKK-PYD-YGP-HDP gibi yapılar da efendilerine yönelmiş ve “bize bir devlet” diyorlar.
Emperyalistler kendilerine yalvaran elleri boş çevirmeyecek kadar cömertler; sdece ellerine silah vermiyorlar. onları tepeden tırnağa silahla donatıyorlar.
Bu güruh sahip olduğu ideoloji nedeniyle her ne kadar Kürtlerin değerlerine karşı savaş halinde olsa bile, kendisini Kürtlerin hamisi ve temsilcisi olarak tanımlamaktan da geri durmuyor.
Ve adım adım Kürtleri emperyalistlerin yörüngesine çekmeye çalışıyorlar.
Kürtlere; efendilerinin bu eylemleri karşılıksız bırakmayacaklarını ve devletle mükafatlandırılacaklarını söylüyorlar.
Peki, dün dindaşları Ermenilere dahi devleti çok görenler, bugün Selahaddin Eyyübi’nin torunlarına devlet verir mi?
İnancımız o ki, Kürtler her zaman olduğu gibi bugün de bu tür ihanetlere geçit vermeyecekler ve Haçlıların safında yer alanlardan beri duracaklardır. Dr. Bekir Tank

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir