KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Ermeni uzmanlar Paşinyan’ın Türkiye açıklamasını yorumladı: Top Türkiye’de

Ermeni uzmanlar Paşinyan’ın Türkiye açıklamasını yorumladı: Top Türkiye’de

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
361 0

Ermenistan geçici Başbakanı Nikol Paşinyan’ın “Dağlık Karabağ’la ilgili herhangi bir ön koşul olmadan Türkiye ile diplomatik ilişkiler kurmaya hazırız” açıklaması hakkındaki görüşlerini paylaşan Ermeni uzmanlara göre top artık Türkiye’de.

Sputnik’e konuşan siyaset uzmanı Karen Koçaryan, Türk-Ermeni ilişkilerindeki ana hususlardan birinin Dağlık Karabağ krizi olduğunu belirterek ikili ilişkilerde değişiklik beklenip beklenemeyeceği konusunda şunları söyledi: “Türkiye’ye yönelik olarak herhangi bir değişiklik olmayacağını düşünüyorum, zira Paşinyan yeni bir şey söylemiyor. Önceki hükümetler de aynısını, ön koşulsuz olarak ilişki kurabileceklerini söyledi. Türkiye bunu kabul etmez. Türkiye, ikili ilişkilerin temeline Dağlık Karabağ sorununun çözümünü koyuyor. Top Türk tarafında. Burada sorun Paşinyan’da değil” dedi.
‘PAŞİNYAN ÖNCEKİ YÖNETİMLE BENZER TUTUMA SAHİP’

Siyaset bilimci Ervand Bozoyan, Türkiye’ye yönelik tutumun değişmeyeceğini, zira Ermeni toplumunda Türkiye ile diyaloğun ön koşulsuz bir zeminde mümkün olduğu görüşünün hakim olduğunu vurguladı.

Bozoyan, “Türk-Ermeni ilişkileri, Ermeni-Azeri ilişkilerinden ve Dağlık Karabağ sorunundan bağımsız olarak gelişmeli. İkinci Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ve üçüncü Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan bu yönde bir tutum izliyordu, sanırım Paşinyan’ın da tutumu böyle olacak. Bu konuda bir değişiklik olacağını sanmıyorum, zira tutum değişikliği, Paşinyan’ın toplumdaki oyunu azaltır” ifadelerini kullandı.

‘İYİ İLİŞKİLER HEM TÜRKİYE HEM DE ERMENİSTAN’IN ÇIKARINA’

İkili ilişkilerin yeniden kurulmasının hem Türkiye hem de Ermenistan’ın çıkarına olduğunu da kaydeden Bozoyan, “Ermenistan’da Türkiye ile ilişkilerin ön koşulsuz olarak iyileştirilmesine ilgi duyuluyor. Çünkü ikili ilişkilerinin gelişmesinin hem Türkiye hem de Ermenistan’ın çıkarına olacağı düşünülüyor” diye ekledi.
Ermenistan’daki erken milletvekili seçiminin galibi ‘Benim Adımım’ ittifakının lideri ve geçici Başbakan Nikol Paşinyan, dün düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile hiçbir ön koşul sunmadan doğrudan ilişkiler kurmaya hazır olduklarını söylemişti.

2009’DA İMZALANAN PROTOKOL HAYATA GEÇİRİLEMEMİŞTİ

Türkiye ile Ermenistan’ın ilişkilerinin normalleştirilmesini öngören protokoller, 10 Ekim 2009’da Zürih’te iki ülkenin dışişleri bakanları Ahmet Davutoğlu ile Eduard Nalbandiyan tarafından imzalanmıştı.

Davutoğlu’nun ‘komşularla sıfır sorun’ söylemi eşliğinde protokollerin neredeyse bir asırlık sorunların çözümü için anahtar olacağı umudu doğmuştu.
Daha sonra iki ülke parlamentoları tarafından onaylanması gereken protokoller, Ankara’nın Dağlık Karabağ ile ilgili şartlar öne sürmesinin ardından onaya sunulmamıştı.

Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı seçildikten sonra da “Eğer Azerbaycan-Ermenistan sorunu çözülürse Türkiye-Ermenistan arasındaki sorun da çözülmüş olur ama bu çözülmediği sürece aynı şekilde öbür tarafta Türkiye-Ermenistan arasındaki sorun da bu haliyle aynı şekilde devam edecektir” demişti.

Çeviren: Erkan Kurtuluş

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir