KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kuzey Kafkasya
  4. »
  5. Erkin Beyzade: Kuzey Kafkasya kime ne vaadediyor

Erkin Beyzade: Kuzey Kafkasya kime ne vaadediyor

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
31 0

Gecdiyimiz gunlerde Dağıstanın derbent və mahaçkala gibi önəmli şehirlerinde kiliseye ve sınagoka saldırı gösterdi ki , hala işit və kafkas emirliyi gibi radikal dini örgütler hala buradan ellerini tam olarak çekmediler.

Son dönemde Dağıstan’ın Derbent ve Mahaçkale gibi önemli şehirlerinde kilise ve sinagoglara saldırılar olmuş, İşti ve Kafkas Emirliği gibi radikal dini örgütler de buradan elini tamamen çekmiş değil. Kafkasya Osmanlılar için her zaman ne kadar önemli ve stratejik açıdan vazgeçilmez olmuşsa, Türkiye için de öyledir. 2022’den bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşının ardından Rusya, düşündüğümüz savaşı kaybederse ne olur?
Büyük olasılıkla Kuzey Kafkasya’da yeni devletler ortaya çıkacak.
Siyaset ve demografik açıdan bazı ülkeler için iyi, bazı ülkeler için iyi olmayabilir, örneğin Türkiye için iyi görünüyorsa Azerbaycan için iyi olmayabilir. 28 Mayıs 1918’de kurulan Dağlık Cumhuriyet ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında sınır sorunu yaşanmadıysa ve sınırlar hızla çizildiyse bu, geldiğimizde sorun yaşanacağı anlamına gelmez. Benim kişisel görüşüm, Rusya Federasyonu’nda ordu ve coğrafya açısından özgür olabilecek tek ülkenin Çeçenya olduğu, eğer özgürlüğünü alırsa Dağıstan Cumhuriyeti’nde de özgür olabileceği yönünde ama ben düşünmüyorum Azerbaycan için işlerin ne kadar iyi olacağını bilmiyorum.
Görmek istediğim Kuzey Kafkasya tamamen bağımsız, laik bir Kafkasya’dır!
Ne yazık ki Cahar Dudayev gibi Kafkasya’nın önemli isimlerinden sonra giderek daha radikal örgütler gelip savaşmış ve bağımsızlıklarını kaybetmişlerdir. 1990’lı yıllarda özgür Lezgistan ve Azerbaycan dağlık halklarının Azerbaycan ve Rusya’daki bağımsızlık hareketleri sorun haline geldi. Şahsen Kuzek, Kafkasya özgür olursa bilim ve ilim iyi olur. 17. yüzyıldan beri özgür olamayan Kafkasya, İslam birliği oluşturarak her zaman mağlup olmuştur.

Erkin Beyzade bakü Azerbaycan

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir