KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Erkan Avcı: Ukrayna Meselesi Hakkında Sorgulamalar

Erkan Avcı: Ukrayna Meselesi Hakkında Sorgulamalar

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
323 0

Acaba Rusya, Ukrayna’yı işgal etme planını 20 sene evvel mi yaptı?

Öyle ya, Almanya da Fransa’yı işgal etme planını ilkin 1900’lerin başında Schlieffen Planı ile yapmıştı. Sonra Moltke, plana son şeklini verip 1. Dünya Savaşı’nda (1DS) Almanya, Fransa’yı bu plan doğrultusunda işgal etmişti. Plana göre Almanlar önce Batı cephesini halledecek ve sonra doğuya yönelip tüm ağırlığını Ruslara verecekti. Ama plan tutmadı. 4 haftada bitmesini öngördüğü savaş, 4 yıl sürmüştü. Sonuçta müttefikler bunun bedelini Versay’da Almanya’ya ağır ödetmişlerdi. 1DS’de akıllanmayıp Versay’ın da boynuna doladığı zincirlere başkaldıran Almanya, 2DS’da da boyunun ölçüsünü almış ve 80 yıldır elini eteğini doğrudan savaştan, çatışmadan çekmiştir. Şimdi o da vekalet savaşı çağında olduğunun farkındadır. O yüzden ateşe elini sokmak yerine maşa kullanmaktadır. Ama Ruslar hala bunu öğrenemedi. Kaba kuvveti ile kabadayılık yapmaya devam ediyor. Afganistan’dan ders almamış olacak ki Ukrayna’ya saldırıyor.

Duruma bakıldığında Rusya, Ukrayna’yı işgal etmeden önce tüm nüfuz alanında dengeleri kendi lehine çevirip Ukrayna’ya öyle odaklanmak istemiş olabilir. Veyahut tüm şartlar elverişli olduğunu düşündüğü için Ukrayna’yı da işgal etmek istemiş olabilir. Sonuçta Ukrayna, hem Rus tarihi açısından hem de stratejik konumu bakımından Ruslar açısından çok çok önemli bir ülkedir. Karadeniz’de bu kadar büyük bir kıyıya sahip olmak, Ruslar için Karadeniz’i bir Rus gölü haline getirmek açısından büyük bir adım olabilir. Çünkü herkes bilir ki Rusya’nın tarihsel olarak bir sıcak denizlere inme politikası vardır ve bunun yolu Karadeniz’den geçer. Bu yolda Rusların dengeleri kendi lehine çevirme politikalarına bakacak olursak;

1. Putin, içeride gücü elde edip, oligarkları pasifize etti ve tüm muhalif sesleri kesti. Orduyu güçlendirip, ekonomisini büyüttü.
2. Çeçenleri dize getirip Kuzey Kafkasya’nın istikrarını sağladı.
3. Güney Kafkasya’daki dengelerin hep kendi lehine ilerlemesini sağladı. (Azerbaycan-Ermenistan savaşı, Gürcistan-Rusya savaşı)
4. Kırım’ı işgal ederek ülkede kendine denizden cephe hattı kurdu. Doğu Ukrayna’daki bölgeleri (Donetsk, Luhansk vs.) de ele geçirmeye çalışıyor. Yani her bir yandan ülkeyi kuşatmaya çalışıyor.
5. Hazar’daki anlaşmazlığın kendi lehine sonuçlanmasını sağladı.
6. Orta Asya’daki tüm gelişmeleri kendi lehine çevirdi.
7. Orta Doğu’da ben de varım dedi ve aslan payını kaptı.
8. Doğu Akdeniz’deki dengeleri kendi lehine yürütüyor.
9. Doğu Avrupa’da AB karşıtı kesimleri yanına çekiyor.
10. Balkanlarda Rus nüfuzu hala etkili bir şekilde devam ediyor.
11. Çin ile ittifakını istikrarlı bir şekilde devam ettiriyor.
12. Türkiye’yi de S400’ler, nükleer santraller ve doğalgaz ile kendi lehine bağlamış durumda.
13. Kuzey Kore zaten hep bildiğimiz gibi. Rusya ve Çin’in hakimiyet alanında.
14. Kuril Adaları konusunda da Japonya ile müzakereler ilerliyor.
15. Tek kutuplu uluslararası sistemin aşındığı bu konjonktür de müsait görünüyor.

Tüm hesaplar tamam gibi… Batı ile müzakereler de devam ediyor. Ukrayna ise kesilmeyi bekleyen kurban gibi ortada bekliyor. Büyük devletlerin, kendi kaderi hakkında karar vermesini bekliyor. Ruslara akşam yemeği mi olacak yoksa Batı sistemine entegre mi olacak?

Savaş çıkarsa SSCB’nin Afganistan’da ABD destekli mücahitlerin batağına saplanması gibi Rusya da Batı destekli Ukrayna batağına mı saplanacak? Afganistan’dan en son çıkan Sovyet askerinden 2 yıl sonra SSCB dağılmıştı. Ukrayna’da da benzer süreç olur mu? Rusya Federasyonu dağılıp, bünyesindeki diğer Türk halkları da bağımsız olur mu? Bir Türk olarak elbette ki temennimiz, soydaşlarımızın Rusya ayısının mağarasından çıkıp aydınlık dünyaya merhaba demeleridir.

Bakalım, o günleri görecek miyiz…

Erkan Avcı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir