KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Erkan Avcı: Afganistan’dan gelenlerin bir kısmı Türkmen ve Özbek’tir

Erkan Avcı: Afganistan’dan gelenlerin bir kısmı Türkmen ve Özbek’tir

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
279 0

Ülkemize Orta Asya’dan göç edenlerin başında Özbek ve Türkmenler gelir. Afganistan’dan da gelenlerin bir kısmı Türkmen ve Özbek’tir. Bu insanlar çok nadir istisnalar dışında asayişi bozacak suçlara kalkışmazlar. Kadınları çocuk bakımı, ev yardımcılığı gibi işlerde, erkekleri de kargoculuk, nakliye, hamallık vs. gibi mavi yaka işlerde çalışır. Bir de öğrenci olarak gelenleri vardır. Kimsenin etlisine sütlüsüne karışmaz, işine gücüne bakarlar. Öyle çekirge sürüsü gibi sağa sola saldıran ve gürültü koparıp mahalle sakinlerini rahatsız eden çoluk çocuklu kimseler de değildir. Zaten aileleri çoğunlukla Özbekistan ve Türkmenistan’dadır. Genellikle para kazanmak için veya eğitim almak için gelirler.

Afganistan’dan da gelenlerin yarıya yakını böyledir. Çünkü Afgan diye bir millet yoktur. Özbek, Türkmen, Tacik, Hazara, Peştun gibi milletlerin toplamıdır Afganistan. Ortalıkta görülen tehlikeli tipler de genellikle Peştun’dur. Zaten bunlar, Afganistan’da da Taliban’ın destekçisidir. Genel dünya sistemine tepki olarak doğmuşlardır adeta. Ha, elbette ki Peştunların da iyisi vardır. Ayrıca radikalleşen bazı Özbekler de vardır elbet. Ama çoğunlukla edindiğim izlenimler bu yöndedir. Bu yüzden ülkede Özbek ve Türkmenlerin bulunmasından rahatsız değilim. Tıpkı zencilerin bulunmasından rahatsız olmadığım gibi…

Biz zaten geçmişten beri çok milletli yaşayan bir ülkeyiz. Bugüne dek benden farklı hiçbir topluluğa da kötü gözle bakmadım. Yine de bakmak istemem. Ama bence de artık Suriyelilerin misafirlik süresi fazla uzadı. Ayrıca ABD’nin Afganistan’da tetikçiliğini yapmış tiplerle Taliban’a sempati duyan Peştunları da ülkede istemiyorum. Hiçbirinin de vatandaş yapılmasını istemiyorum. Zira bizim sorunlarımız bize ziyadesiyle yetiyor ve artıyor da… Bir de sırtımıza bu yükü vermesinler.
Suriyelileri göndermenin yolu elbette onları taşlamak değildir. Afganistan’dan gelenleri de… Kurulacak güvenli bölgelere yerleştirmek gerekiyor. Platon’un ideal devletinde olduğu gibi herkes kendi mesleğini icra ederek bir şekilde bir toplum düzeni yaratılmalıdır. Çiftçi, tarlasında; marangoz, atölyesinde; berber, salonunda…

Bunun olması için önce istikrara kavuşturulmuş bölgeler yaratılmalıdır. Türkiye bunu Suriye’de yaptı. Artık Suriyelileri bir şekilde Suriye’de Türkiye’nin kontrolünde olan bölgelere yerleştirmenin zamanı geldi. Afganistan’da da kanayan yaraya ilkyardım müdahalesi şart. Oranın da kuzeyinde Özbek ve Türkmenlerle işbirliği içinde istikrara kavuşturulmuş bölge yaratmak gerekir. Türkiye’ye gelen Afganistanlı Özbek ve Türkmenleri buraya yerleştirmek gerekir. Varsa masum Peştunlar da buraya gönderilebilir. Diğer Taliban sempatizanı veya ABD taşeronu tipleri de ne cehenneme gönderiyorlarsa göndersinler. Güneyde yesinler birbirini… Ülkemizde yeni bir kaos ortamına daha gerek yok!

Erkan Avcı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir