KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ermenistan
  4. »
  5. Erivan ve Bakü sorunlarını diyalog ile çözmeli

Erivan ve Bakü sorunlarını diyalog ile çözmeli

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 6 dk okuma süresi
234 0

Üç dönemdir parlamentoya giren Ermenistan Kürtleri Birliği Başkanı Hasanov, Dağlık Karabağ üzerinden yeni bir savaşın çıkma ihtimalinin zayıf olduğunu belirterek, tarafların sorunlarını barışçıl yöntemlerle çözmeleri gerektiğini söyledi

Dağlık Karabağ, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki ihtilaflı konuların başında yer alıyor.

İki ülke, 4 bin 400 kilometrekarelik bir sorun alanı olan Dağlık Karabağ için birçok kez savaştı.

Yaşanan savaşlarda her iki taraftan binlerce insan hayatını kaybetti.

Binlerce insan yaralandı, onbinlerce kişi yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kaldı.

Eylül 2020’de iki ülke arasında başlayan savaş yaklaşık iki ay sürdü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in arabuluculuğu ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev bir ateşkes anlaşmasına imza attı.

9 Kasım 2020’de ateşkes anlaşmasıyla daha önce Ermenistan kontrolünde olan Dağlık Karabağ’ın büyük bir bölümü Azerbaycan’ın kontrolüne geçti.

Dağlık Karabağ bölgesinin Azerbaycan’ın kontrolüne girmesine Ermenistan’da rahatsızlığa neden oldu.

Azerbaycan ile imzalanan ve “yenilgi” olarak görülen Dağlık Karabağ anlaşmasından sonra Ermenistan’da sular durulmadı.

Muhalefet partileri Başbakan Nikol Paşinyan’ın istifa etmemesi halinde ülke genelinde “sivil itaatsizlik” çağrısında bulunacaklarını açıkladı.

Çağrılara daha fazla direnemeyen Paşinyan, ülkede erken seçimlere gidilebilmesi amacıyla nisan ayında istifa etti ve seçimlerin yapılacağı 20 Haziran’a kadar ise görevi yürüteceğini belirtti.

20 Haziran’da yapılan erken parlamento seçimlerinde Paşinyan’ın “Sivil Sözleşme Partisi” oyların yüzde 53,92’sini alarak birinci oldu.

Ermenistan Kürtleri Birliği Başkanı Kinyaze Hemid Hasanov da seçimde Paşinyan’ın “Sivil Sözleşme Partisi”nden parlamentoya girmeyi başardı.

2017’deki seçimde Cumhuriyetçi Parti’den ilk kez parlamentoya giren ve 2018’deki erken seçimde de ikinci kez milletvekili seçilen Hasanov, üç dönem üst üste Ermenistan Parlamentosu’nda görev alıyor.

1945 doğumlu Kinyaze Hemid Hasanov, parlamentonun en yaşlı üyesi olarak önceki dönem Ermenistan Parlamento Başkanlığı koltuğuna oturan ilk Kürt olmuştu.

Hasanov, Independent Türkçe’ye açıklamalarda bulundu.

“Ermeni ve Kürtler arasında gerçek bir kardeşlik var”

Ermenistan’da çoğunluğu Ezidi olmak üzere yaklaşık 40 bin civarında Kürt’ün yaşadığını kaydeden Hasanov, Kürtlerin büyük bir kısmının seçimde Paşinyan’ı desteklediğini söyledi.

Kürtlerin Ermenistan’da özgür olduğunu, dil, gelenek ve göreneklerini serbestçe yaşadıklarını ifade eden Hasanov, “Türkiye’de 20-30 milyon Kürt yaşıyor ama hala birçok yasak ile karşı karşıyalar. Mesela ana dillerinde eğitim göremiyorlar ama Ermenistan’da biz Kürtler için her şey serbest. Çocuklarımız ana dillerinde eğitim görüyor. Dergi ve gazete benzeri yayınlarımızı özgürce yayımlayabiliyoruz. Ermeni ve Kürtler arasında gerçek bir kardeşlik var” dedi.

Komşularının birbirinden uzak durmasının imkansız olduğunu aktaran Hasanov, Ermenistan’a komşu Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Erivan-Bakü için diyalog isteyen mesajlar vermesini olumlu bulduğunu belirtti.

Hasanov’a göre son seçimde oyların yaklaşık yüzde 60’ı alan Başbakan Nikol Paşinyan, aydın, entelektüel ve donanımlı bir siyasetçi.

“Dağlık Karabağ Ermenistan toprağıdır”

Erivan ve Bakü yönetimleri arasındaki Dağlık Karabağ sorununun ancak diyalog ile çözülebileceğine vurgu yapan Hasanov, “İki ülke arasında yol ve sınır gibi birçok ihtilaflı konu var. Bunlar düzelmeden ihtilaflar bitmez. Bu sorunu çözecek olan da Erivan ve Bakü hükümetleridir. Tek çözüm yolu diyalogdur” değerlendirmesinde bulundu.

Dağlık Karabağ’ın Ermenistan toprağı olduğunu savunan Kürt vekil Hasanov, şunları kaydetti:

“Dağlık Karabağ Ermenistan’a aittir. Tarihten beri orada Ermeniler yaşamış ve şu an bile 100-150 bin civarında Ermeni yaşamakta. Ancak bu sorun bir şekilde çözülmeli. Çünkü herkes bundan zarar görüyor. Ermenistan ve Azerbaycan iki komşu ülkedir. Komşuluk çok önemlidir. Bu sorun daha ne kadar devam edecek. İki ülke bunu dostane bir şekilde çözmeli. Savaşın kazananı olmaz.”

“Barıştan başka çare yok”

Yaşanan son savaştan sonra ikinci bir savaşın çıkma olasılığının çok zayıf olduğunu aktaran Hasanov, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan ve Azerbaycan arasında Rus askerleri konuşlanmış. Anlaşmaya göre 5 yıl bölgede kalacak. Rusya yeni bir savaşın çıkmasına müsaade etmez. Evet sorunu çözecek olan Erivan ve Bakü’dür ama komşu ülkelerinde onlara cesaret verip barış işçin destek vermesi gerekir. Barıştan başka çare yok. Diyalog barışa giden yolun tek anahtarıdır.

Abdulhakim Günaydın

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir