Güney Ve Kuzey Kore Heyetleri Önümüzdeki Hafta Salı Günü Bir Araya Geliyor

Месть за Шайрат: Россия и Иран садятся в один окоп

Rus uzman: Ateşkes General Hafter’in işine gelmiyor, çünkü üstünlük onun elinde

Nurettin Akçay: Ortadoğu’da ABD-Çin mücadelesinin kilit ülkesi: İran

Erdoğan’ın Rusya ile barışmaya karar vermesinde 3 senaryo

Rusya 4 Temmuz 2016
776

Rus medyasından: “Erdoğan’ın Rusya ile barışmaya karar vermesinde 3 senaryo”
erdoğanput telefon
Rusya’da da bu soru mercek altına alınıyor. Ankara’nın uzun süre direndikten sonra Moskova’ya özür içeren mektup yollamasının nedenleri tartışılıyor… “Versia” adlı haftalık gazetesi, konula ilgili öne çıktığı belirtilen üç farklı senaryo ortaya attı:
Birinci senaryo

Çünkü krizde ekonomik kaybı çok büyük oldu. Rusya’nın yaptırımlarının Türkiye’ye maliyeti kasım ayının sonunda 4-4,5 milyar dolar olarak hesaplandı. Görünen o ki o günlerde Erdoğan’a bu rakam fazla gelmedi ve gururun daha önemli olduğuna karar verdi. Ancak daha sonra Rusya ambargolarından dolayı Türkiye’nin yılda uğrayacağı kaybın 11 milyar doları bulduğu yönünde istatistikler yayımlandı. Daha sonra ise yedi aylık kaybın 15 milyar dolara ulaştığı ortaya çıktı.

İkinci senaryo

İşin içinde siyasi nedenler var: Erdoğan, uçağın düşürülmesi emrini verdiğini söyleyen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu istifa ettirdi. Ayrılıkçı Kürtlerle olan sorunları da artıyordu. Hatta Kürt politikasındaki sert emirleriyle askerlerin ciddi bölümünün de saygısını yitirdi. Bu gelişmeler ile Erdoğan’ın ülkede siyasi ağırlığı azalıyordu ve iç desteği darbe yemeye başlamıştı. Bu durumda bir hamle yaptı ve şimdi ülkede tüm kesimler, Moskova ile ilişkilerin canlandırılmasını takdir ediyor.

Üçüncü senaryo

Erdoğan kesinlikle özür dilemek istemedi, ancak Suriye krizindeki önemli “partnerleri” Ankara’ya baskı uyguladı. Burada sözü edilen partnerler Batı değil; Suudi Arabistan ve Katar. Çünkü onlar da ekonomik nedenler, petrol piyasasındaki gelişmeler gibi nedenlerle Rusya ile ilişkilerin düzelmesinden çıkar umuyor.

Yorumlar