KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Erdoğan’dan Çavuşoğlu’na övgü

Erdoğan’dan Çavuşoğlu’na övgü

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 5 dk okuma süresi
370 0

Türkiye’de dışpolitika çok başlı bir hal almıştı kafkassam olarak. Bu noktaya dikkat çekmiş ve nihayet Çavuşoğlu dışişleri bakanı olduğunu hatırlattı demiştik. https://kafkassam.com/nihayet-cavusoglu-disisleri-bakani-oldugunu-hatirlatti.html
Bu gün Erdoğan devreye girdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Dendias arasında yaşanan tartışmayı değerlendirdi. Erdoğan, “Dışişleri Bakanımız haddini bildirdi. Daha yumuşak da olamazdı” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. İlk olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Nikos Dendias arasında yaşanan tartışmayı değerlendiren Erdoğan, kendisiyle gerçekleşen görüşmenin gayet sıcak bir hava içinde olduğunu söyledi.

“Fakat Dışişleri Bakanımızla yaptığımız görüşmede iş farklı zemine kaydı. Dışişleri Bakanımız haddini bildirdi, daha yumuşak olamazdı. Bize yakışmazdı. Bunu doğru bulmuyoruz. Uyum süreci olsun, biz sıcak ilişkileri olan iki ülkeyiz. 150 bin soydaşımız batı Trakya’da yaşıyor. Sizin bizimle bağlantımız devam ediyor” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Siz bizim 150 bin soydaşımıza gerekli vatandaşlık ilgisini göstermiyorsunuz. Baş müftülük olayında hala siz baş müftüyü siz atıyorsunuz. Lozan’a göre sizin hakkınız yok. Biz patriği atamıyoruz. Yunanistan’da baş müftümüzü oradaki müftülerimiz, imamlarımız seçmesi lazım. Yunanistan buna tahammül edemiyor. Kendi memuruymuş gibi bunu atama yoluna gidiyor. Aramızdaki hukuka da aykırı, ilişkilerin zedelenmesine zemin teşkil ediyor. Bunları konuşmamıza rağmen netice alamadık.”
‘Alıştık artık bu rahatsızlıklara’

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vatandaşa patates – soğan dağıtılması konusuyla ilgili açıklamalarını da değerlendirdi.

“Sayın Kılıçdaroğlu’nu tanımışsınızdır. Önceki açıklamada farklı, sonraki açıklamada daha farklı. Biz seni tanıdık, biliyoruz. Çeltik konusu çözdük. Patates ve soğanı alacağız. İçişleri Bakanımıza gerekli talimatı verdim. Hibe olarak tüm Türkiye’de vatandaşlarımıza dağıtacağız” bilgisini veren Erdoğan, devamında “Bay Kemal rahatsız oldu. Alıştık artık bu rahatsızlıklara. Biz işimizi, görevimizi biliyoruz. Bunların yalanlarına da ilgi duymadan yolumuza devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

‘Kuzey Kıbrıs Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın laikliği öğrenmesi lazım’

Erdoğan, Kuzey Kıbrıs’ta Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kurslarıyla ilgili verdiği kararı sert bir şekilde eleştirdi.
Bakan Çavuşoğlu’nun adaya gittiğini belirten Erdoğan, “Dün Mevlüt Bey’e giderken ‘Sayın Cumhurbaşkanı ile bu konuyu görüşeceksin’ dedim. ‘Gerekli açıklamayı yapacaksın’ dedim” dedi.

Kuzey Kıbrıs Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın açıklamasını kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın laikliği öğrenmesi lazım. Türkiye’deki uygulaması neyse onu da öğrenmesi lazım. Tavır değişti, değişti. Tavır değişmediği takdirde Kuzey Kıbrıs’ta inanç özgürlüğü konusunda, oradaki yavrularımızın Kuran eğitimi konusunda engel teşkil edecek adımların atılmasına asla müsaade etmeyiz. Türkiye’de din eğitimi-öğretimi bu tür şeyler çözülmüştür. Laiklik anlayışı onların anladığı gibi değildir. Kuzey Kıbrıs bir Fransa değildir. Kuzey Kıbrıs, Türkiye’deki uygulamalar neyse bunları uygulama safhasına geçirmek durumundadır.
Oradaki bazı sendikaların, din düşmanı sendikaların attığı adımları kabul etmemiz mümkün değildir. Bu yanlıştan süratle dönülmelidir, dönülmezse bizim atacağımız adımlar da bundan sonraki süreçte farklı olacaktır. Fuat Bey de bu konuyu Ersin Bey ile görüşmek suretiyle gerekli adımların atılmasını bildirecektir.”

Umuyoruz ki Erdoğan’ın Çavuşoğlu hakkındaki bu cümlelerinden sonra dışpolitika tek elden yönetilir yoksa Balkanlar’ı kaybediyoruz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir