KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Erdoğan ve Ruhani Kudüs’ü görüştüler

Erdoğan ve Ruhani Kudüs’ü görüştüler

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
389 0

Humeyni’nin iktidara gelmesi ile Ramazan ayının son Cumasını Kudüs günü ilan eden İran şimdi meydana gelen olaylar üzerinden iç ve dış politikayı yeniden düzenlemeye çalışıyor. bu aslında İsrail’de güvenoyu alamayan Netanyahu için de bir can simidine dönüştü. İran ve israil Kudüs olaylarının birinci derecede müsebbibi iken en fazla olayların endişesini çeken ise Türkiye olmaktadır.
Bu gelişmeler ışığında Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını görüştüğü telefon diplomasisine İran lideri Ruhani ile devam etti. Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, İsrail’in Filistin’deki saldırıları ile Türkiye-İran ilişkileri ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği saldırılara karşı, Türkiye olarak tepkilerini en sert şekilde ortaya koyduklarını ve buna devam ettiklerini belirtti. Uluslararası camianın da İsrail’e bu saldırıları karşısında güçlü ve caydırıcı bir ders vermesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, İslam dünyasının bu kapsamda söylem ve eylem birliği içerisinde bulunmasının zaruri olduğunu ifade etti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Haziran ayında gerçekleşecek seçimler öncesi Erdoğan’a tatmin edici bir cevap verebildi mi bunu bilemiyoruz ama gözüken o ki İran ve İsrail Kudüs olaylarından en çok istifade eden iki ülke olarak Türkiye’yi oldukça zor bir duruma soktular.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir