KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ERDOĞAN ve PUTİN : SURİYE VE IRAK KONUSUNDA HEMFİKİRİZ

ERDOĞAN ve PUTİN : SURİYE VE IRAK KONUSUNDA HEMFİKİRİZ

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 4 dk okuma süresi
318 0

Erdoğan Putin görüşmesi bitti ve birlikte basının önüne çıktılar

Bu yıl içerisinde değerli dostumla beşinci kez bir araya geliyoruz diye söze başlayan Erdoğan

Bakanlarımızla Rus mevkidaşları sürekli ilişkilerini sürdürüyorlar dedi. . İnşallah önümüzdeki dönemde ilişkilerimizi çok daha geliştirerek devam ettireceğiz, bu kararlılık iki tarafta da var.

İki ülke olarak konsey toplantılarımıza büyük önem veriyoruz. Önümüzdeki konsey toplantısı vesilesiyle İnşallah Sayın Putin’i tekrar ülkemizde ağırlayacağız.

İkili ilişkilerimizde önemli alanlara sahip alanlardan birisi de enerji. Türk Akımı ve Nükleer Akkuyu Santrali projeleri devam ediyor.

Türkiye ve Rusya olarak, Suriye ihtilafının siyasi yoldan çözümüne yönelik ortak irade ve yakın işbirliğimizi sürdürme konusundaki kararlılığımızı bir kez daha teyit ettik.

Son dönemde maalesef bölgemiz çok daha kırılgan hale geliyor. Referandumun Irak Anayasası ve uluslararası hukuk bakımından hiçbir meşruiyeti yoktur. Maalesef bölgesel yönetim, tüm dostça ikazlara rağmen referandumu düzenlemekle çok büyük bir yanlış yapmıştır. Her zaman ifade ettiğimiz gibi kişisel, kısa vadeli çıkarlar uğruna hiç kimsenin bölgemizi ateşe atmaya, gerilimi tırmandırmaya hakkı yoktur.

Irak ve Suriye dahil bölgesel konuları da mütalaa ettik. Gerek Irak’ın gerekse Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hemfikiriz.

Uluslararası toplumun Irak’ın toprak bütünlüğü konusunda tavır alması büyük önem arz ediyor.

Değerli dostum Putin ile yaptığımız görüşmelerin her açıdan verimli geçtiğine inanıyorum.

PUTİN: SAMİMİ VE YAPICI BİR GÖRÜŞMEYDİ

Putin’in açıklamasından satırbaşları şöyle:

Samimi ve yapıcı bir şekilde gerekse ikili konuları gerekse de Suriye krizinin çözülmesi konusunda atılacak adımların koordine edilmesini değerlendirdik.

IKBY’de yapılan bağımsızlık referandumunu da değerlendirdik. Bizim ilkesel tutumumuz Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında yer almıştır.

İkili ticari ilişkilerimizi değerlendirdik. Bu sene, 7 ay içerisinde yüzde 30 ticaret hacmimiz arttı. Geçen seneki kaybı bu sene telafi ettik.

Çatışmasızlık bölgeleriyle önemli bir başarıya imza attık.

Bu sene Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 11 kat arttı.

Astana’da yapılmış 6. Toplantısında varılan mutabakat konusunda ortak çalışma yapmaya anlaştık.

Bu senenin ilk yarısında Türkiye’den Rusya’ya tarım ihracatı yüzde 50 civarında artmıştır.

Erdoğan ile yaptığımız görüşmelerden dolayı çok teşekkür ediyorum, toplantının çok verimli olduğunu düşünüyorum.
Irak konusunda toprak bütünlüğüne vurgu yapılması Türkiyenin Suriye politikalarında değişime işaret ederken ABD İsrailin arkasında durduğu varsayımından hareket edilerek Irak yakın bir zamanda Kuzey bölgesel yönetimine karşı bir harekat olabilecek gibi gözükmektedir. Bu harekat merkezi Irak hükümeti öncülüğünde gerçekleşecektir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir