KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Türkiye
  4. »
  5. Elifnur Özen: Rusya Ukrayna Savaşının Türkiye’de Doğurduğu Ekonomik Meseleler

Elifnur Özen: Rusya Ukrayna Savaşının Türkiye’de Doğurduğu Ekonomik Meseleler

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 2 dk okuma süresi
357 0

Bilindiği üzere Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş çıkılmaz bir hâl almakta. Peki, Türkiye bu durumdan nasıl etkilenecek?
İlk olarak ithal edilen gıda fiyatlarında artış beklenmekte. Çünkü savaşın büyümesi ekonomik olarak hem Rusya’yı hem de Ukrayna’yı kötü etkileyecek. Bu durumda da iki ülkede ihraç ettiği gıdalarda fiyat farklılığı yapacaktır. Türkiye ise her iki ülkede de ticaret hacmi yüksek olan bir ülkedir. Örneğin, 2021’de Ukrayna ile 7.4 milyar dolar olan ticaret hacmi Rusya’yla 34.7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Daha özele inersek; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerine göre 2020- 2021 döneminde Türkiye’nin buğday ithalatının yüzde 78’i Rusya’dan yüzde 9’u Ukrayna’dan gerçekleşmiştir. Bu da gösterir ki özellikle ekmek fiyatları artacak.
İkincisi ise tabiki turizm. Pandemiye rağmen 2021 yılında Rusya’dan gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 120, Ukrayna’dan gelen turist sayısı ise yüzde 106 oranında artmıştır. Ayrıca Türkiye’ye gelen Ukraynalı ve Rusyalı turistler toplam gelen turistlerin ortalama yüzde 23’ ünü oluşturmaktadır. Fakat savaş dolayısıyla içinde bulundukları krizden bizde turizm gelirinde azalma olarak etkileneceğiz gibi görünüyor.
Üçüncüsü dudak uçuklatan cinsten, sadece Türkiye’nin değil bütün Avrupa’nın da etkileneceği durum; doğalgaz. Türkiye en çok doğalgaz ithalatını Rusya’dan yapmaktadır. Detaya inersek ithal edilen doğalgazın yüzde 45’ini Rusya’dan karşılamaktayız. Eğer savaş daha da uzar ise doğalgaz fiyatları fırlayacak ve insanlar için büyük bir zorluk olacak.
Kısacası Rusya-Ukrayna arasındaki savaş ilerlerse ülkemiz birçok yönden kötü etkilenecek gibi görünüyor.

Elifnur Özen

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir