Русские МБР «разорвут в клочья» американскую ПРО

”KITA SAHANLIĞI VE MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGE”

Rusiya separatçılarla birbaşa danışıqlar tələb edir

Türk’ün Yürek Sızısı; Hocalı faciası

Elhan Şahinoğlu; Yaptırımlar hemen kalkmaz ama…

Gündem 29 Ocak 2017
520
MAKEDONYA'DA SINAVSIZ ÜNİVERSİTE

Bakü merkezli Atlas Araştırmalar Merkezi Başkan Elhan Şahinoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD’li mevkidaşı Donald Trump arasında yapılan telefon görüşmesini önemli gelişme olarak değerlendirdi. Şahinoğlu, görüşmeye rağmen ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların hemen kalkmayacağına işaret etti.

Elhan Şahinoğlu


Sputnik’e konuşan Azerbaycanlı siyasi uzman şu ifadeleri kullandı:
“ABD ve Rusya liderlerinin telefon görüşmesi iki devletin uluslararası terörizme karşı ortak mücadelesini hızlandırması açısından çok önemli. Eski ABD Başkanı Barak Obama bu konuda gerekli adımı atmadı. Ancak yeni Başkan Trump’ın seçim öncesi açıklamalarını göz önünde bulundurursak şunu ifade edebiliriz: ABD, Suriye’de Rusya ile işbirliği yapabilir. Bu işbirliği bağlamında Trump, Türkiye’nin de çıkarlarını dikkate almalıdır. Çünkü, Rusya gibi Türkiye de bölgede önemli oyunculardan biri olmakta. Trump, Kürt meselesi konusunda Türkiye’nin hassasiyetini dikkate almak zorundadır. Türkiye’nin bölgedeki bu hassasiyetini Rusya göz önünde bulundurursa, o zaman Washington’un da aynı politika yürütmesi gerekecek.”

Azeri uzman sözlerine şöyle devam etti:

“Telefon görüşmesine rağmen Trump’ın Rusya’ya yönelik yaptırımların kısa sürede ortadan kaldıracağını düşünmüyorum. Trump’ın ABD Kongresi ve üyesi olduğu Cumhuriyetçi Parti’nin Ukrayna konusunda Rusya’ya yönelik yaptırımların devam ettirilmesi ile ilgili politikasını gözardı etmesi zor. Fakat uluslararası terörizme karşı ortak mücadele somut sonuçlar verirse bu durumda Trump yaptırımları hafifletebilir.”

‘Putin ve Trump, ikili ilişkilerdeki mevcut çıkmaza son verdi’
ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA PUTİN-TRUMP GÖRÜŞMESİ OLABİLİR
Şahinoğlu, “İkili olası görüşmeye gelirsek, şu anda Putin’in ABD’yi veya Trump’ın Rusya’yı ziyaret etmesi zor. Ancak önümüzdeki aylarda iki lider uluslararası konferansların birinde veya üçüncü bir ülkede bir araya gelerek geniş fikir alışverişinde bulunabilir. Ayrıca, diyaloğun dışişleri bakanları düzeyinde geliştirileceğine de inanıyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Fuad Safarov

Yorumlar