KAFKASSAM – Kafkasya Stratejik Araştırmalar Merkezi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Elhan Şahinoğlu: Soçide Çavuşoğlu Lavrov ne görüştüler

Elhan Şahinoğlu: Soçide Çavuşoğlu Lavrov ne görüştüler

Kafkassam Editör Kafkassam Editör - - 3 dk okuma süresi
309 0

Rusya ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının Soçi ‘ de toplantısı sona erdi. Bakanlar, farklı çatışmalardan aşının ortak üretimi de dahil olmak üzere siyasi ve ekonomik ilişkilerden farklı konuları ele aldı. Dağlık Karabağ ile ilgili ortak işbirliği konusundaki bakanların düşüncelerini merak ediyoruz.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, iki ülkeden askerlerin Ağdam ‘ daki ortak izleme merkezinde işbirliğine başlayacağını söyledi. Türkiye Dışişleri Bakanı Movlud Çavuşoğlu, Rajab Aliyev ve Erdoğan ‘ın Bakü’ de ortak basın toplantısı yaptığı fikrini hatırlattı: ′′ Tüm imkanlarımızı altın formatında ziyaret etmeliyiz. Bu adımlar atıldıkça sürdürülebilir barış oluşturabileceğiz, bölgede ilişkiler normalleşecek. Saygıdeğer İlham Aliyev mutlu olduğunu göstererek Ermenistan ‘ a barış elini uzattı. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Rajab Tayyib Erdoğan da tekrar etti ki, sürekli barış varsa ilişkilerimizi normalleştirebiliriz “.
Top Ermenistan meydanında. Ermenistan hükümeti ve toplumu ikisinden birini seçmeli: ya Azerbaycan ve Türkiye ‘ ye karşı toprak iddialarını sürdürmeli ve sonraki ağır yenilgilerle yüzleşmeli, ya da sınırsız sınırlar ilkesiyle bölgesel işbirliğinden yararlanmalıdır. Ermenilerin ikinciyi tercih ettiklerini gözlemlemiyoruz, önümüzdeki yıl yeni veya iktidarda kalan bir politikada ne tercih ettiklerini milletvekili seçiminden sonra göreceğiz.
Rusya ve Türkiye müttefik değil, bu iki devlete stratejik ortak demek de zor, sadece ortak. Asıl mesele, bu iki ülkenin Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ ‘ a yaklaşımlarında farklılık göstermesine rağmen, her zaman diyalog içinde olup ortak noktalar bulmaya çalıştıklarıdır. Bu düzene her iki ülkenin ortak projelerini de eklemek gerekiyor. Batı ‘nın ikisine karşı yaptırımlar Türkiye ve Rusya’ yı da yaklaştırıyor. Azerbaycan bu yaklaşımdan yararlanmalıdır. Rus askerlerin önlerinde güç görebilmesi ve o güçle çatışmadan kaçınması için Türk askerlerinin Dağlık Karabağ ‘ a gelişi de hızlandırılmalıdır.
Elhan Şahinoğlu

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir